De 1 Mai, în diverse locații din Valea Jiului, distracția și voia bună își fac casă, iar micii devin, fără îndoială, pretextul principal pentru o ișeire la ”iarbă verde”. De această dată însă, și vremea a avut alte planuri decât de obicei pentru luna lui Florar.
În zona de agrement Brădet, locul preferat de petroșăneni pentru sărbătorirea acestei zile, dimineața a început mai liniștit decât în anii trecuți. Am întâlnit o singură familie, ocupată să pregătească grătarele. Pentru ei, ziua avea un dublu și poate chiar triplu motiv de bucurie. Pe lângă 1 Mai, sărbătoreau și ziua de naștere a unui tânăr, iar tatăl acestuia tocmai ieșise la pensie.
„Sunt de o lună pensionar și chiar așa, de 1 Mai, nu se putea să nu facem un grătar. Și ziua fiului meu, și 1 Mai, e motiv de dublă petrecere!”, ne-a spus acesta zâmbind, în timp ce ajusta grătarul.
Cei aflați deja la Brădet au plănuit să stea aici o bună parte din zi, respectând liniștea și ordinea, bucuroși de începutul minivacanței. „Nu contează frigul, micul ne încălzește inima și stomacul. E mai răcoare decât de obicei, dar noi nu ne lăsăm. Știm că mai târziu Valea Jiului va fi plină de grătare”, a adăugat un vârstnic privind cu optimism spre ceilalți veniți la picnic.
În alt colț al Văii Jiului, la Jieț, atmosfera era similară. În prima jumătate a zilei au fost mai puține familii decât în alți ani, la fel cel mai probabil din cauza vremii mai reci decât de obicei pentru luna mai. Cei prezenți însă păreau neafectați de frig și erau convinși că, mai spre seară, tot mai multe persoane vor veni să petreacă în aer liber și să pună grătarele la încins. Astfel, chiar dacă iarna s-a reîntors în Valea Jiului, spiritul de 1 Mai rămâne cald și vesel.