A fost semnat primul contract SAFE pe Autostrada Unirii

 

Primul contract de pe Autostrada Unirii (A8) finanțat prin programul european SAFE a fost semnat, a anunțat secretarul de stat din Ministerul Transporturilor, Horațiu Cosma.

Documentul vizează proiectarea și execuția tronsonului 1 Moțca – Târgu Frumos, parte a sectorului moldovean al viitoarei autostrăzi.

Potrivit oficialului, acesta este primul contract al A8 susținut prin mecanismul SAFE și reprezintă un pas important pentru conectarea regiunii Iași la rețeaua europeană de transport.

Tronsonul are o lungime de aproximativ 27 de kilometri și este estimat să contribuie la fluidizarea traficului și la reducerea numărului de accidente pe DN28, una dintre cele mai aglomerate și riscante șosele din Moldova.

Contractul a fost atribuit asocierii SA&PE Construct – Tehnostrade – Spedition UMB – Euro-Asfalt, valoarea investiției fiind de 4,87 miliarde lei, fără TVA.

Durata de implementare este de 46 de luni, din care 10 luni sunt destinate proiectării, iar 36 de luni execuției lucrărilor.

Un element distinct al proiectului îl reprezintă realizarea în regim prioritar a unui segment de aproximativ 5,5 kilometri, care urmează să asigure legătura rapidă între A8, DN2 și A7 (Bacău – Pașcani), cu termen estimat de finalizare de până la 12 luni de la începerea lucrărilor.

Proiectul include lucrări de infrastructură complexe: 36 de poduri și pasaje, însumând aproximativ 8,5 kilometri, patru tuneluri cu o lungime totală de 1,7 kilometri, precum și trei noduri rutiere în zonele Moțca, Pașcani și Târgu Frumos.

Share

1 COMENTARIU

  1. Cine gandeste si decide asemenea prostii. Toata reteaua de autostrazi din Romania este conceputa pe cioturi. Scopul constructiei de autostrazi este legarea de sistemul european deci progresul logic este de la vest la est. Pana in prezent nu exista nici o sosea tip autostrada continua de la granita vestica pana la Bucuresti spre exemplu. Segmentul propus Targu Frumos – Motca este impotriva logicii. Va lega ce si pe cine? Cetatenii din Targu frumos dornici sa-si petreaca sfarsitul de saptamana la Motca? Credeti ca traversarea muntilor va fi mai usoara daca acest segment este terminat? Nu vreau sa va dau o veste proasta dar trebuie sa stiti ca banii de constructii autostrazi vor fi mai putini cu cat lungimea creste. Intretinerea sistemului de autostrazi costa bani nu gluma. Anul trecut am avut placerea sa conduc pe segmentul Sebes – Sibiu. Denivelari peste denivelari. Consider ca tot tronsonul trebuie refacut.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Turul penibil al premierului desemnat

Toată operațiunea cu desemnarea lui Eugen Tomac și toată...

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Petrișor Peiu, despre guvernul Tomac: „Nu există tehnocrați independenți”

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a criticat propunerile avansate...

România acuzată că blochează al treilea pod peste Dunăre

Președinta Bulgariei, Iliana Iotova, și-a exprimat surprinderea și nemulțumirea...

Eugen Tomac a dezvăluit primele nume din cabinetul său

Eugen Tomac, premierul desemnat, a vorbit luni seară la...

România și viitorul Uniunii Europene: Conferință pentru reflecție, dezbatere și refondarea proiectului european

Bucureștiul găzduiește, în zilele de 9–10 iunie 2026, conferința...