Adrian Ahrițculesei, victorios în Antarctica și din nou acasă, la Petroșani

 

Adrian Ahrițculesei s-a întors acasă după o expediție de succes în Antarctica. Alpinistul din Valea Jiului a reușit să urce cel mai înalt vârf al continentului și să ajungă la Polul Sud. De câteva zile, el se află la Petroșani, alături de familia sa.
Chiar de Bobotează, Adrian Ahrițculesei a escaladat cu succes Mount Vinson, la o altitudine de 4.892 de metri. Drumul până în vârf nu a fost ușor, fiind marcat de frig extrem, vânt puternic și condiții dificile.

„Sunt foarte bucuros că mi-am îndeplinit obiectivul. Sunt fericit de reușita acestei expediții. Vinson nu este un vârf care se lasă ușor de atins și nu zic asta din cauza altitudinii, ci a temperaturilor extreme de scăzute și a vântului”, a spus alpinistul.

La câteva zile după această reușită, în cadrul aceleiași expediții, Adrian Ahrițculesei a ajuns și la Polul Sud. Prin această performanță, el a devenit primul român care a bifat toate cele trei puncte importante ale Antarcticii: cel mai înalt vârf, cel mai înalt vulcan și Polul Sud.

„Nu am avut planificat Polul Sud, căci obiectivul principal a fost vârful Vinson. Poate așa a vrut Dumnezeu să se întâmple. Managerul taberei mi-a propus și nu am avut cum să refuz. În 2023, din păcate, nu am avut cum să fac acest lucru”, a mai declarat alpinistul.

Pentru că a plecat din Valea Jiului spre Antarctica pe 27 decembrie, sportivul și-a petrecut noaptea de Revelion pe continentul înghețat.

„Revelionul m-a prins în Antarctica. La miezul nopții am deschis o șampanie, iar peste 10 minute deja eram în sacul de dormit”, a povestit el.

După această expediție de succes, alpinistului îi mai lipsește un singur vârf pentru a finaliza provocarea „Seven Summits”, care presupune urcarea celor mai înalte vârfuri de pe fiecare continent.

„Sper ca anul acesta, în luna mai sau iunie, să plec în Alaska, pentru că am lăsat acolo ceva neterminat și sper că de această dată vremea să mă ajute, ca să pot escalada și ultimul vârf și astfel să închei acest ciclu”, a adăugat Adrian Ahrițculesei.

Citește și:  Petroșăneanul Adrian Ahrițculesei a cucerit cel mai înalt vârf al Antarcticii

Petroșeneanul Adrian Ahrițculesei atacă Mount Vinson din Antarctica

Hunedoreanul Adrian Ahrițculesei a cucerit „Acoperișul Lumii”

«TriplulArctic», performanță unică pentru un alpinist român

Share

Articolul precedent
Articolul următor

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Turul penibil al premierului desemnat

Toată operațiunea cu desemnarea lui Eugen Tomac și toată...

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Au schimbat volanul pe ghidon de Ziua Mediului

Pentru câteva ore, motoarele au fost lăsate în repaus,...

Ziua Mediului, marcată la Petroșani prin expoziție de artă și Marșul Bicicliștilor

Ziua Mondială a Mediului va fi marcată în localitate printr-o serie de activități dedicate naturii, mișcării și implicării cetățenilor.

Atentatul de pe Râul Alb, după 11 ani

24 mai 2015. Pe valea Râului Alb, un investitor...

Ecuațiile matematicianului Dan

Este greu de crezut că, în lunga și scurta...