Aeroportul din Kuweit lovit. Ce se mai știe despre noile atacuri SUA – Iran

 

Armata americană a declarat că a lansat atacuri de „autoapărare” asupra Iranului peste noapte și a doborât rachete balistice și drone lansate asupra navelor și țărilor din Golf, relatează BBC.com.

Atacurile de pe insula Qeshm, în Strâmtoarea Hormuz, au fost „ca răspuns la tentativele de atac ale Iranului în Orientul Mijlociu”, a transmis Comandamentul Central al SUA (Centcom).

Centcom a declarat că Iranul a lansat două rachete asupra Kuweitului și trei asupra Bahrainului, toate acestea s-au rupt sau au fost interceptate. Iranul a declarat că a atacat baze și elicoptere americane într-o „țară regională” folosind rachete și drone ca represalii.

O persoană a fost ucisă în Kuweit și alte câteva au fost rănite când dronele au lovit clădiri, inclusiv aeroportul său internațional, potrivit Ministerului de Externe.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării din Kuweit, generalul de brigadă Saud Abdulaziz Al-Otaibi, a numit atacul „agresiune iraniană criminală”, în timp ce Ministerul de Externe din Kuweit a declarat ulterior că infrastructura, inclusiv misiunile diplomatice, a fost avariată.

Centcom a declarat că atacul de pe insula Qeshm a vizat o stație de control militar terestru iraniană. Acesta a precizat că SUA a doborât, de asemenea, trei drone de atac lansate de Iran împotriva „marinarilor civili care tranzitau în mod legitim apele regionale”.

Centcom declarase anterior că a lovit și „dezactivat” un petrolier gol care naviga spre Iran, ca parte a blocadei navale americane asupra Strâmtorii Hormuz, care a început pe 13 aprilie.

O aeronavă americană a lansat o rachetă Hellfire în sala motoarelor navei M/T sub pavilion Botswana, după ce echipajul acesteia „a ignorat avertismentele repetate”, a precizat acesta.

Corpul Gărzilor Revoluției Islamice (IRGC) din Iran a declarat că „perturbarea securității Strâmtorii Hormuz va avea un preț mare pentru armata americană agresivă”.

Un comunicat al Ministerului de Externe a precizat că liderii din Kuweit și Bahrain au „responsabilitate directă și incontestabilă” pentru „actele de agresiune de aseară”, potrivit agenției de știri AFP, condamnând SUA pentru atacuri.

Iranul a atacat în repetate rânduri ținte din Bahrain și Kuweit, unde se află baze militare americane.

Atacurile au avut loc în contextul în care negocierile de încetare a focului dintre SUA și Iran au stagnat, un acord pentru încheierea războiului nereușind să avanseze în weekend.

Share

3 COMENTARII

  1. Același aeroport ce era plănuit a fi modernizat, făcut altul, ce, fără nici o legătură, a mai fost bombardat? La fel în Israel, cum necum, iranienii bombardează, cu precizie, zone plănuit a fi reconstruite.

  2. Adică, Iranul ataca noaptea și dis de dimineață aeronavele zboară de la Kuweit și Bahrain spre Tehran și retur? Ba, cine mizda păsii va crede, sau, crede aceste aberații despre iran? Nu cumva israela e cu acțiunile pe mâini americane și dau vina pe iran că ataca cele două țări?! De ce se ascunde adevărul, credeți că nu sunt surse pentru informare corectă? Ghinion, tocmai avem pe fluxul știrilor pe internet. Am trăit istoria în minciuni crase, acum e timpul sa vedem și adevărul crunt, vorba aia, avem resurse și putem căuta!

  3. Vorbim de antrenamente ale armatei americane în vederea anihilării liderilor de țări. Pe Maduro fiind mai tânăr l-au răpit. Pe ayatolahul Khameney având peste 80 de ani l-au asasinat utilizând bombe. Urmează Raul Castro în vârstă de 95 de ani. Fiind vorba de o persoană extrem de periculoasă presupun că vor trimite cel mai letal comando american iar în cazul în care comando-ul dă greș îl vor nimici cu o bombă nucleară pentru a fi siguri că îndepărtează pericolul la adresa SUA. De asta armata americană este considerată cea mai tare de pe glob pentru că nu-i rezistă nici măcar un civil oricât de bătrân ar fi.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Trump amenință că va ataca Iranul ”foarte dur în această seară”

Președintele Donald Trump a amenințat joi Iranul că îl...

Noi bombardamente americane în Iran. Teheranul avertizează că va bloca traficul prin Strâmtoarea Ormuz

Statele Unite au desfășurat în noaptea de miercuri spre...

Donald Trump, despre Iran: ”Acum vor trebui să plătească prețul!!!”

UPDATE Donald Trump a declarat miercuri că Statele Unite...

SUA și Iranul, noi atacuri!

Armata americană a declarat că a doborât patru „drone...