De cîte ori dau pe undeva de ong-ul Declic, îmi vine în minte nu figura lui Anton Pann cu a sa „dacă nema putirință, geaba chichirez gîlceavă”, ci figura lui Ion Creangă, scăpînd din colțul gurii sale șugubețe altă formulare celebră: „cumplit meșeteșug de tîmpenie”. Sună la fix!
Declic, un ong născut din calculatorul unei perechi refugiate într-un sat, lansează adeseori pe net campanii care prefațează viitoarele măsuri ale statului român. Parcă de la distanță ar intra într-o stranie vibrație cu subconștientul gîndirii celor de la București, abia cățărați în fruntea țării.
Cu cîteva zile, săptămîni sau luni înainte, ei prevăd măsurile și inițiativele puterii. Şi le pregătesc terenul, ademenesc opinia publică și lansează campania de „însămînțare” (elaborare) a legislației.
Mai săptămînile trecute au lansat Petiția-chemare cu Nicușor Dan în fruntea luptei contra războiului hibrid. Acum, după ce documentarul Recorder a izbutit să fie pretext de incendiat scena publică, iaca mai lansează și Declic o petiție. Pică la marele fix. Parcă ar fi la comandă!
N-am putut să dorm și tocmai ce-am aflat:
„Dacă nici tu nu ai putut să dormi după ce ai văzut investigația Recorder despre cum justiția a fost capturată de un grup de interese și ai senzația că oamenii cinstiți pierd mereu, implică-te și semnează petiția Declic și Funky Citizens pentru reformarea legilor care ar trebui să protejeze dreptatea.
Da, semnez pentru modificarea Legilor Justiției.
Sute de mii de oameni au aflat direct ce spun magistrații onești de ani de zile, în cercuri restrânse: conducerea instanțelor și a parchetelor a ajuns sub influența unor politicieni și șefi din justiție conectați între ei. Investigația Recorder dă voce unor profesioniști care arată problemele din Justiție: dosare importante îngropate, abuzuri acoperite, marea corupție protejată.
În centrul acestei rețele de influență sunt nume care mențin controlul asupra funcțiilor de putere din justiție: Lia Savonea, judecătoarea responsabilă pentru închiderea unor mari dosare de corupție și pentru presiuni prin Consiliul Superior al Magistraturii, și Cătălin Predoiu, politicianul etern ministru la Justiție, care a girat multe dintre legile ce au permis consolidarea acestui control politic”.
Ați înțeles? Cei care au vorbit la Recorder sunt „magistrații onești”. Restul – peste 6 mii – sunt vai de capul lor sau nemernici, agățați în rețele de influență. În centrul rețelelor, Lia Savonea și Cătălin Predoiu, cei care trebuie debarcați pentru a oferi lui Nicușor Dan posibilitatea de a-și numi oamenii la toate Parchetele, la Serviciile secrete, la Poliție.
Semnați și sprijiniți schimbarea Legilor Justiției pentru că fără modificarea lor ai lui Nicușor nu pot face nimic!
Cu trudă suspectă, telepatică, de ong hiper-militant, Declic este ancorat pe net la proletariatul nostru digital și este mereu pus pe treabă. Adică, să ajute la mișcări importante, unde Puterea este aproape neputincioasă. Mai simplu. Îi prestează la modul ong-istic un serviciu tip „mură-n gură”!
Să vedeți ce alte campanii și petiții au mai comis cei doi de la Declic, sprijiniți de voluntari și de nu știu cine (aici chiar este chchirez gîlceavă!).
Ca să nu vă trimit pe net, copiez eu cîteva titluri de campanie de pe prolificul și agitatul lor site:
Fără hidrocentrale în parcuri Naționale; Opriți Hidrocentrala de la Răstolnița; Nu prelungiți licențele miniere la Roșia Montană și Certej; Vrem acces liber în păduri; Nu mineritului industrial la scară mare în Europa; Râuri: Stop finanțării pentru proiectele comuniste; Salvați râurile de hidrocentrale ilegale în arii protejate; Judecători Onești, revocați-o pe șefa CSM; Cerem demisia șefului poliției Prahova; Opriți cumpărarea presei de către partide (nu infestarea ei de SRI – precizarea mea); Contraceptive gratuite pentru tineri; Cerem revizuirea hotărârii din dosarul Gheorghe Ursu; Vrem acces gratuit la servicii psihologice; Opriți propagarea extremismului în mediul on line (și nu mai rîdeți de Nicușor Dan – precizarea mea!); Tăiați subvenția partidelor acum; Nu măriți TVA înainte să-l colectați de la toți; Vrem un procuror general care să ancheteze extremiștii; Numiți șef la SRI înainte de alegeri; Marcel Ciolacu, susține-o pe Elena Lasconi; Monitorizați prădătorii sexuali, opriți recidiva; Pedepsiți traficanții de droguri, nu consumatorii; Ciolacu, Rafila trebuie să plece; DNA, scoateți corupția din lăcașele de cult; Măriți distanța de siguranță față de stațiile GPL; Afară cu Budai și Firea; Cerem demiterea lui Toni Greblă; … etc.
Nu știu de ce dar toată mașinăria asta, gestionată de un cuplu și de niște colaboratori, amplificată de acoperiții subordonați și cumpărați din presă, pare că pică întotdeauna pe agenda politică a cuiva și trimite la un subteran care îmi scapă.
Chiar pare a fi un soi de „cumplit meșeteșug de tîmpenie” strecurat într-un chichirez gălceavă ales sau recomandat cu grijă.
N-am făcut trei ture prin cameră și n-am schimbat două site-uri că am dat peste știrea legată cu ață de cîlți de petiția ong-ului Declic:
„Se constituie Comitetul pentru analiza şi revizuirea legislaţiei din domeniul Justiţiei, denumit în continuare Comitetul, organism fără personalitate juridică, cu caracter consultativ. Comitetul este condus de reprezentantul Cancelariei Prim-ministrului, care are calitatea de preşedinte” (Decizie)
Curată lucrătură cusută cu sfoară albă pe la toate încheieturile bunului simț!
Foto: Facebook Declic
Pe noi, cine ne reprezintă în cadrul acestui grup de lucru, sau plătitorii de taxe și impozite nu au acest drept? Înțeleg că Declic și Funky Citizens îi reprezintă pe semnatarii petiției, în jur de 200 de mii, dar noi suntem 20 de milioane. Pe cetățenii care nu sunt funky cine îi reprezintă? Ei sunt doar buni de plată? Avocatul Poporului de ce nu ia parte la aceste întâlniri?
Ten Belul de Nicușor trebuie lăsat să facă referendumul care va strânge vreo câteva sute de voturi pentru schimbarea dorită de ei și câteva mii împotrivă !
Că sunt probleme în această putere din Stat, ajunsă în ultimii ani un fel de putoare politică este cât se poate de clar, la fel ca și strădania penibilului din deal de a pune în locul ei, mai bine zis în fruntea ei alți șefi care să le slujească fără crâcnire și să le condamne toți adversarii politici. Aceeași porcărie, dar cu altă pălărie pe ochi !
P.S.
Au și unele cerințe cu care sunt de acord, mai ales că se impun de urgență :
„Vrem acces gratuit la servicii psihologice!”
De jos, până sus în Deal, e-o casă. În curând plină de nebuni(i) 😉
Întrebare de Gâgă:
– CSM lucrează în interes public ?
Doar în interes judiciar , Ten Belule !( frumos cât cinci deodată 😉 ), iar hotărârile lui pot fi și în detriment public, dacă adevărul o cere !
P.S.
Omulețul ăsta complexat și vizibil depășit de funcție a citit undeva că oamenii inteligenți gesticulează mult și s-a apucat, ca un apucat 😎 să dea din mâini de zici că înoată în ridicol, fără a reuși să iasă din el !
Seamănă cu Ceaușescu, nu doar ca fizionomie, ci și ca stângăcie fizică și intelectuală !
Spunea cineva azi că ‘Nicushor face tot posibilul să fie suspendat’.
Poate de-asta nici nu s-a mutat la Cotroceni, se duce în deal doar la muncă/ la servici. 🤣😅😂
Cineva l-a învățat că pentru a părea legitim, după toată tărășenia cu anularea criminală a alegerilor prezidențiale , ar trebui să se facă un referendum de suspendare a lui și în urma votului, măsluit desigur, să rămână la Cotroceni ! 😎
Oare ce s-o fi întâmplat cu domnul președinte astăzi? Părea debusolat.
Mai debusolat decât de obicei.
Doamne ferește !!!