Traian Băsescu susține, în contextul în care președintele Nicușor Dan s-ar pregăti să-l anunțe pe Eugen Tomac ca și candidat de premier, că nu merge cu „premier surogat”.
”Tergiversarea desemnării unui premier și a formării unui guvern solid, cu o susținere certă în Parlament, deteriorează rapid situația politică, economică, socială şi de securitate a țării, agravate şi de faptul că şeful armatei este pus sub urmărire penală.
Din păcate, pentru partidele parlamentare orgoliile, interesele de partid şi ale clientelei politice sunt mai presus de interesul ca ţara să beneficieze de un guvern solid într-o perioadă de criză. Partidele Alianţei trebuie să ştie că prin «linii roşii» şi acuzaţii reciproce nu pot justifica nici sustragerea de la asumarea răspunderii şi nici sabotarea intereselor legitime ale ţării într-un moment de criză”, a scris Băsescu pe pagina sa de Facebook.
Conform acestuia, ”singura soluție credibilă și utilă pentru țară este menținerea Protocolului Alianței și desemnarea unui premier din partea PNL, altul decât Bolojan sau, dacă liberalii nu își mai asumă această responsabilitate, desemnarea unui premier din partea PSD, altul decât Grindeanu”.
”Ideea unui «guvern al meu», prin desemnarea unui candidat fără partid parlamentar, este o eroare.
Dacă «guvernul meu» va fi investit de Parlament, va fi un guvern slab cu un «premier surogat» dar şi cu un preşedinte care devine “preşedinte surogat.”.
Iar după un timp, noi toţi vom afla că “tandemul surogat” a devalizat bugetul ţării, a tăiat alocaţia pentru mame, a mărit tva-ul, a mărit datoria ţării şi că nu poate face nimic. Asta e!”, a conchis Traian Băsescu.
Admiratori și susținători ai lui Băsescu ne spuneau că are un merit: ne-a băgat în NATO. Ne poate spune acest fost președinte care este, concret, faza? Pentru că noi nu am înțeles.
Upssss, apare guvernul PREZERVATIV SCURT SI DE UNICA FOLOSINȚĂ 😂😂 pentru aiuritul plantat nelegal la Cotroceni! Sa dea naiba in capul lor, tâmpiții naibii, javre ordinare😂!