Premierul Ilie Bolojan a lansat acuzații dure la adresa PSD, pe care îl consideră responsabil de „periclitarea finanțelor țării” și de „aruncarea în aer a guvernării”, într-o declarație făcută după ședința PNL, în care a susținut că actuala coaliție este afectată de lipsa de asumare politică și de abandonarea principiilor de guvernare stabilă.
„Am luat act de decizia complet greșită și complet iresponsabilă a PSD față de România. Am format o coaliție care se baza pe trei elemente: ordine în finanțele țării, buna guvernare, respectul față de cetățeni. Azi vedem periclitarea finanțelor, aruncarea în aer a guvernării, totul făcut într-o lipsă totală de respect față de cetățeni”.
„Este total anormal să fii doar parte la decizie, dar să fugi cu lașitate de răspunderea deciziilor. Sunt lucruri care nu sunt negociabile, pentru că doar așa se pot crea condiții pentru dezvoltare: să reducem risipa, să facem un stat mai eficient și să guvernăm corect și cinstit. PSD nu este de acord cu aceste principii.”
„Orice om de stat care se consideră responsabil vrea să-și întărească țara, nu să o slăbească, așa cum vrea PSD (…) Voi continua să exercit mandatul de premier astfel încât să asigurăm stabilitatea guvernării. Mulțumiri celor care în această seară și pe rețelele sociale mi-au arătat susținere, considerând că nu este un sprijin pentru o persoană, ci pentru România onestă, o Românie fără privilegii”, a spus Bolojan.
Tot o șefă useristă a luat premiul „bomba anului”. Oana Gheorghiu „înfierează” PSD-ul pentru privatizările din trecut. Deci recunoaște că e o formă de jaf național.
„Dragi tovarăși, să fim responsabili! Țărișoara are nevoie de stabilitate, și numai EU pot realiza aceste lucruri mărețe.” Vai, vai! 😠😪