Echipa de negocieri a Iranului oprește schimburile de mesaje cu Statele Unite ale Americii prin intermediul mediatorilor cu privire la atacurile Israelului asupra Hezbollah în Liban, a relatat luni agenția de știri Tasnim, afiliată IRGC, potrivit Iran International.
Nu vor exista discuții până când nu vor fi îndeplinite cerințele Iranului privind încetarea operațiunilor israeliene în Liban și Gaza, se arată în raport, adăugând că Teheranul consideră atacurile asupra grupării libaneze o încălcare a armistițiului din 8 aprilie cu SUA.
Președintele Donald Trump a declarat luni că Iranul nu a informat încă SUA că întrerupe discuțiile, dar a sugerat că nu are nicio problemă să aștepte Teheranul până când acesta va accepta un acord acceptabil, transmite CNN.
„Cred că am vorbit prea mult, dacă vreți să știți adevărul. Cred că ar fi foarte bine să păstrăm tăcerea”, a declarat el pentru NBC News într-un interviu telefonic.
Trump a spus că această evoluție nu înseamnă că SUA vor relua operațiunile militare la scară largă.
„Nu înseamnă că vom începe să aruncăm bombe peste tot”, a declarat liderul american pentru NBC. „Vom păstra tăcerea. Vom menține blocada. Blocada este o bucată de oțel.”
Trump, care a insistat că nu simte nicio presiune pentru a ajunge rapid la un acord, a susținut că are o influență asupra Teheranului.
„Cred că pot aștepta cât vor”, a spus el.
Ministrul israelian al Apărării Israel Katz a avertizat luni că ”nu va fi linişte” la Beirut fără oprirea atacurilor Hezbollahului şi a anunţat că vrea să înfiinţeze o zonă aflată sub control militar în cea mai vastă parte a sudului Libanului, relatează AFP.
„Periferia de sud a Beirutului nu este diferită de localităţile din nordul Israelului. Dacă nu este linişte în nord(ul Israelului), nu va fi linişte la Beirut”, a transmis ministrul israelian al Apărării.
„Nu vom permite o situaţie în care localităţile noastre şi cetăţenii noştri sunt atacaţi, în timp ce la Beirut rămâne linişte”, a insistat el.
Katz a făcut aceste declaraţii după ce armata israeliană a primit ordinul să atace sudul Beirutului – un bastion al mişcării islamiste libaneze proiraniene Hezbollah.
Armata israeliană şi-a intensificat totodată operaţiunile în sudul Libanului.
Katz a anunţat că armata israeliană operează „cu scopul de a elimina ameninţările (…) şi de a face din zona fluviului Litani o zonă plasată sub controlul de securitate al Tsahalului (armata israeliană), debarasată de armament şi de terorişti”.
Ce să negociezi cu niște indivizi care își schimbă opiniile de cel puțin 10 ori pe zi referitoare la același subiect și care te atacă în mod criminal în timp ce negociezi cu ei? Ce s-a schimbat din 12 iunie 2025? Aah! A fost răpit Maduro președintele Venezuelei și urmează Miguel Diaz Canel președintele Cubei. A fost asasinat mișelește liderul spiritual al Iranului cu întreaga sa familie fără nici măcar o declarație prealabilă de război, un bătrânel curajos de peste 80 de ani, bolnav de cancer. Au fost asasinate 167 de copile într-o grădiniță iraniană. Etc, etc, etc. Nu trebuie negociat cu astfel de animale sălbatice.