Ce caută SRI în afacerea de aproape 200 de milioane de euro cu Digi?

 

Mihai Jurca, șeful Cancelariei premierului interimar Ilie Bolojan și coordonator al programului SAFE, a precizat, pentru Hotnews, că Serviciul Român de Informații, nu Guvernul, a fost instituția care a selectat compania Digi pentru dezvoltarea unei platforme de inteligență artificială bazate pe modele lingvistice de mari dimensiuni (LLM).

Inițial, comunicatul oficial al Guvernului nu menționa explicit faptul că beneficiarul contractului este SRI, se limita la precizarea că au fost încheiate contracte de achiziție în cadrul programului SAFE și includea Digi pe lista furnizorilor implicați într-un proiect evaluat la 196 de milioane de euro. Ulterior, în urma solicitărilor de clarificare, autoritățile au confirmat că SRI este instituția contractantă.

Jurca a explicat că procedura de selecție a furnizorului ține exclusiv de responsabilitatea autorității care derulează achiziția. Potrivit acestuia, unul dintre argumentele importante în favoarea Digi a fost capacitatea companiei de a realiza proiectul integral în România, contribuind astfel la păstrarea investiției în economia locală.

Oficialul a subliniat că Digi dispune de una dintre cele mai dezvoltate infrastructuri de telecomunicații și transfer de date din țară și că este un actor important atât pe piața românească, cât și la nivel european. În opinia sa, programul SAFE oferă oportunitatea ca fondurile alocate să genereze beneficii directe pentru industria națională.

Jurca a mai precizat că inițiativa privind realizarea platformei LLM a venit din partea SRI. În ceea ce privește caracteristicile tehnice ale proiectului, utilizarea sa duală sau calendarul de implementare, acesta a indicat că astfel de detalii pot fi furnizate doar de Serviciul Român de Informații.

Programul SAFE („Acțiunea pentru securitatea Europei”) pune la dispoziția României aproximativ 16,68 miliarde de euro pentru investiții în echipamente și infrastructuri cu destinație militară sau dublă utilizare. Finanțarea se realizează prin împrumuturi pe termen lung, cu condiții avantajoase de rambursare.

La rândul său, Digi a anunțat că a semnat cu SRI un acord-cadru cu o valoare de până la 196 de milioane de euro. Proiectul presupune construirea unui centru de date și dezvoltarea unor platforme destinate evaluării modelelor de inteligență artificială specializate în securitate cibernetică. Implementarea se va desfășura etapizat pe o perioadă de patru ani și include atât componente hardware, cât și software.

Compania a precizat că a participat la procedura de achiziție publică în conformitate cu legislația în vigoare și că proiectul este finanțat prin programul european SAFE/Readiness 2030.

Share

2 COMENTARII

  1. Serios, ce întrebare e și ăsta, daca tot ce se fabrică politic prin afaceri are avizul Sri/STS?! Întrebarea e la mișto sau e adresată legislativului, adică parlamentarilor care numai legi cu dedicație fac de prin 2004 cu îndesire abitir din 2008?! În ce să investească Sri și STS fondurile fără număr alocate din bugetul statului român(nu fonduri europene care la momentul când sunt prinși de justiție, transfera totul pe bugetul statului român și canci anchete), daca și-au făcut plinul la imobiliare peste hotare ca refugiu în caz de cevd grav cu și în Romania?!

  2. Singura „FIRMĂ” care se dezvoltă de sine stătătoare în ţara asta şi îşi perfecţionează afacerea şi controlul asupra României = S.R.I. Vom fi nevoiţi să renunţăm la orice formă de comunicare electronică şi ne vom ruga în taină să se prăbuşească definitiv tot sistemul energetic naţional pentru ca să scăpăm odată , definitiv, de viermii ăştia care conduc autoritar ţărişoara asta de la marginea imperiilor, de 36 de ani, fără ca nimeni din golănimea politică să fie în stare să-i pună vreodată la punct.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Se adâncește fisura în PNL…

O nouă lovitură pentru Bolojan vine din interiorul PNL, de la unul dintre cei mai importanți lideri ai partidului.

Eugen Tomac și-a depus mandatul. Nicușor Dan l-a înlocuit cu Adrian Veștea

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că premierul desemnat Eugen Tomac şi-a depus mandatul,

Ţeapă cu 72.000.000 lei, la o primărie PSD din Hunedoara

Plouă cu bani şi ai noştri se îneacă de-a-n proasta fiindcă nu-i pot drena în conturile clientelare.

Mondialul nu doarme

E liniște afară, dar pentru noi, microbiștii adevărați, ziua abia acum începe.