Lucrătorii din domeniul sănătății din Congo se confruntă cu o luptă pe două fronturi. împotriva virusului letal Ebola și cu un val de dezinformare.
Locuitorii furioşi ai unui oraş situat în epicentrul epidemiei de Ebola din estul Congo au atacat şi au incendiat un cort care făcea parte dintr-un centru medical unde oamenii sunt trataţi pentru virusul mortal, a declarat sâmbătă personalul de acolo. A fost al doilea atac de acest fel din regiune în această săptămână. Nimeni nu a fost rănit în atac, potrivit informaţiilor iniţiale, dar, pe măsură ce pacienţii au fugit pentru a scăpa de incendiu, 18 persoane suspectate de infecţie cu Ebola au părăsit unitatea şi sunt acum de negăsit, a declarat directorul unui spital local, a relatat CNN.
Joi, la un spital local din estul Republicii Democrate Congo au izbucnit ciocniri, în timp ce protestatarii au incendiat două corturi care tratau pacienți cu Ebola. Tensiunile au apărut după ce autoritățile sanitare au refuzat să predea trupul unui tânăr care a murit din cauza Ebola.
Congo residents set fire to Ebola treatment center as fear, anger grow over outbreak https://t.co/b6fE7m0LLK pic.twitter.com/azlK8qmuHG
— New York Post (@nypost) May 22, 2026
Protesters set a hospital on fire in DR Congo amid an Ebola outbreak, after a family disputed the virus caused their relative’s death and demanded custody of the body.
Health authorities warn the latest outbreak of Ebola ‘is not small’ and requires ‘all hands on deck’. pic.twitter.com/3qll33ZBJn
— Al Jazeera English (@AJEnglish) May 21, 2026
Pentru că a ieșit escrocul Arafat pe terenul live video zilele trecute, intrebati-l pe acest escroc etern că Isărescu în funcția statului român:
– De ce nu exista patrula pentru urgente bipeda în mijloacele de transport în comun din Romania?
Tot se lauda rahatul ăsta împuțit că copiază de la Elveția tot ce e bine și bun pentru Romania, de ce nu și patrula de ajutor urgenta(1pompier+1medic) cum e în Elveția cu care își face imagine acest idiot util al escrocheriilor și furaciunilor din bugetul statului român și nu numai?!
Nea Parere… domnia ta nu ai ce face ???? Cum poți compara Elveția cu România ????