Fostul judecător Cristi Danileţ a opinat, miercuri, că sesizarea CCR semnată de Avocatul Poporului cu privire la OUG 38/2026 nu este valabilă pentru că a fost semnată de o persoană care nu mai este Avocatul Poporului, depăşind durata maximă a mandatului.
Avocatul Poporului a atacat la Curtea Constituţională ordonanţa privind programul SAFE motivând lipsa avizului Consiliului Legislativ şi nerespectarea interdicţiei constituţionale privind emiterea ordonanţelor de către un Guvern demis.
„Sesizarea CCR semnată de Avocatul Poporului cu privire la OUG 38/2026 nu este valabilă. Pentru că a semnat-o o persoană care nu mai este Avocatul Poporului, depășind durata maximă a mandatului prevăzută în legea fundamentală.
Constituția spune clar: mandatul durează 5 ani și poate fi reînnoit o singură dată. Actualul Avocat al Poporului a avut deja două mandate complete. Totuși, continuă să rămână în funcție pentru că Parlamentul nu a numit încă un succesor. Această posibilitate e prevăzută in Constituție doar pentru Președintele statului (art. 83 alin 2) și membrii Guvernului (art. 110 alin. 4).
E adevarat, Legea 35/1997 spune că mandatul continuă până când noul Avocat al Poporului depune jurământul. Dar Constituția e deasupra legii. Or, Constituția limitează mandatul tocmai pentru ca nicio funcție importantă din stat să nu devină permanentă prin pasivitatea politicienilor. Altfel, orice majoritate parlamentară ar putea ocoli Constituția foarte simplu: nu mai numește succesorul și lasă aceeași persoană în funcție la nesfârșit.
In cazul de față nu mai este vorba de continuitate instituțională, ci ignorarea, dacă nu chiar încalcarea voită, a Constituției.
Într-un stat de drept legea nu poate bate Constituția, temporarul nu poate deveni permanent, iar inacțiunea Parlamentului nu poate modifica indirect durata unui mandat constituțional.
Nu discut aici persoana care ocupă funcția, ci discut principiul.
Așadar, dacă aș fi membru CCR, aș respinge sesizarea ca inadmisibilă. Pentru că CCR e gardianul Constituției și această respingere ar fi singura formă de „presiune” asupra Parlamentului să își îndeplinească obligațiile”, a scris Danileţ într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Danilet asta merita bagat in seama ? Nu mananca si gura lui o pensie sa-i ajunga ? E mai tanar decat copiii mei dar e pensionar, eu nu sunt inca.
Ba danila da’ pensia nesimtita e buna? Nu renunti la ea?
Idiot …
Normal și legal, are dreptate acest individ danilet, dar poate face plângere angajatul acestei instituții! De asta nici nu numesc șefi la conducerea entităților politice din România, să curgă ilegalitățile pe banda rulanta! Președinte de țară nelegal, guvern nelegal, hotărâri politice nelegale, menținerea României pe nelegalități, e reforma de baza a politicii în Romania, doar așa Romania e ofhsore infractional in orice domeniu și poate fi oricând sancționată cu amenzi îngrozitor de
mari!
Asta e justitia de gunoi a Romaniei, reprezentata cu succes de caricaturi precum acest Danilet, nu se pune problema justetei, a corectitudinii, ci doar a procedurilor. De ce nu s-a revoltat caricatura asta si can Johennel a hotarat sa isi prelungeasca mandatul, desi legea sp7nea altceva ?
Pentru cei ca Danileț s-a inventat rezervorul de deasupra vasului de WC : tragi apa și dispar danileții …. 😉