Criza primăriilor: Simeria și Certeju de Sus cu datorii uriașe la buget

 

Județul Hunedoara se află printre zonele afectate de probleme financiare ale administrațiilor locale. Orașul Simeria și comuna Certeju de Sus sunt înregistrate cu datorii de 1,5 milioane, respectiv 8,4 milioane de lei la bugetul de stat.

Primarul Simeriei, Emil Ioan Rîșteiu, a explicat pentru Digi 24 că cea mai mare parte a sumei reprezintă penalități aplicate de Ministerul Fondurilor Europene pentru proiecte derulate defectuos în perioada 2022–2023. „S-a luat avans pentru proiecte, s-au cheltuit toți banii, iar controalele au arătat că sumele nu erau eligibile. Trebuie să le returnăm”, a spus edilul.

Comuna Certeju de Sus se află în topul datornicilor la nivel național, cu restanțe de 8,4 milioane de lei. Primarul Alexandru Luca a afirmat că datoria provine dintr-o concesiune realizată greșit în 2010. „Conform legii, banii nu trebuiau încasați de primărie, ci de stat. ANAF a venit în 2017–2018 și suma acumulată a ajuns la 8 milioane de lei, cu dobânzi și penalități. Avem titlu executoriu pe aproape toate bunurile primăriei, inclusiv terenuri și clădire”, a explicat Luca pentru sursa citată. Din 2023, comuna nu mai poate accesa fonduri europene din cauza datoriilor.

Alte cazuri din țară

Comuna Scărișoara, județul Alba, are o datorie de 2,3 milioane de lei, acumulată în urma unui proces pierdut cu AFIR pentru proiecte de dezvoltare locală, inclusiv drumuri, muzeu și centru cultural. Primarul Costea Cristian Vasile spune că, deși proiectele au fost realizate, sumele restante nu au fost plătite de stat și administrația locală nu reușește să le acopere.

Orașul Corabia, județul Olt, figurează cu datorii de peste 2,1 milioane de lei, din cauza indemnizațiilor pentru persoanele cu handicap și a întârzierilor în primirea fondurilor de la rectificările bugetare. Primarul Iulică Oane explică că sumele restante au apărut în doar câteva luni și că datoria nu este mare în raport cu veniturile orașului, care însumează 18 milioane de lei.

Comuna Saelele, Teleorman, are datorii de peste 220.000 de lei, generate de proiecte de investiții și cheltuieli cu școala și centrul de bătrâni. „Ne împărțim sărăcia. Avem proiecte în derulare și sperăm la o nouă rectificare bugetară”, spune primarul Carjan Gabriel.

225 de primării din întreaga țară figurează cu datorii la stat

Potrivit datelor ANAF publicate în octombrie, 225 de primării din întreaga țară figurează cu datorii la stat: 200 de comune, 20 de orașe și cinci municipii. Problemele sunt diverse: proiecte eșuate, procese pierdute, creșteri ale cheltuielilor și așteptarea fondurilor de la rectificările bugetare, care în acest an nu au mai venit la timp, cum se întâmpla în anii anteriori.

În aceste săptămâni, Guvernul urmează să aprobe o reformă a administrației locale, menită să aducă bani la bugetul de stat. Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a declarat că noul proiect va fi finalizat în zilele următoare, după ce partidele din coaliție au ajuns la un acord asupra detaliilor.

Share

1 COMENTARIU

  1. La puscarie cu fostul primar din Certej, petru cimpean. Si el si gasca lui au furat acei bani. In 2010 fiecare consilier a primit 150.000 dolari sua pt a semna pt acea retrocedare. Trebuie sa li se confiste averile NU sa plateasca locuitorii comunei pt hotiile lor.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Turul penibil al premierului desemnat

Toată operațiunea cu desemnarea lui Eugen Tomac și toată...

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

VIDEO. Hoț reținut, după ce a furat din Depoul Simeria

Un bărbat în vârstă de 32 de ani a fost prins în flagrant de polițiștii TF Simeria în timp ce încerca să părăsească zona Depoului Simeria

VIDEO. Traficant de droguri prins în flagrant, în Simeria

Un tânăr din județul Hunedoara a fost prins în...

VIDEO. Incendiu puternic la o gospodărie din Certeju de Sus

Pompierii Detașamentului Deva au intervenit în localitatea Certeju de Sus, unde a fost semnalat un incendiu izbucnit într-o gospodărie.

Comemorarea bătăliei de la Simeria Veche

Războaiele sunt inițiate de oameni și, deși sunt justificate...