De acum, Regina Maria veghează Deva de pe coama unui deal

 

Operă de artă a sculptorului Ioan Bolborea, statuia Reginei Maria, personalitate epocală a istoriei românești, veghează, de miercuri, 13 mai, de pe coama unui deal, la forfota orașului, având Cetatea Devei la orizont. 

Monumentul din bronz, impresionant prin dimensiuni și meticulozitatea cu care a fost creat, este amplasat în curtea casei lui Cornel Nistorescu, directorul ziarului Cotidianul HD. O inițiativă inedită menită să cinstească memoria Reginei care s-a confundat cu soarta neamului românesc de la început de secol XX, fiind o figură esențială în momentele de cumpănă pe care România le-a trecut în acele vremuri. În prezența Principelui Nicolae și a mai multor invitați de seamă, monumentul a fost inaugurat. Este a doua statuie a Reginei Maria, în Deva, prima fiind amplasată în centrul orașului, în fața clădirii Prefecturii Județului Hunedoara.

„Mulțumesc că onorați această personalitate uriașă a României. A fost și trebuie să rămână un model de curaj, de devoțiune de dragoste pentru Limba Română, de dragoste pentru poporul român, de sacrificiu pentru integritatea României, inclusiv pentru diplomația României. A fost unul dintre cei mai străluciți diplomați ai României, fără să fi fost diplomat, în fapt. Vă mulțumesc că ați făcut acest gest care înseamnă recuperare. O recuperare a atitudinii față de istoria națională, o subliniere a preocupărilor legate de identitatea noastră națională. Alteța Sa Principele Nicolae a lansat chiar zilele trecute o campanie , să vedem cine o susține, câte partide, câți oameni și câți intelectuali se vor rpinde în această «horă» de susținere a acestei campanii a identității naționale”, a spus Cornel Nistorescu, în discursul cu care s-a adresat invitaților.

Statuia a fost dezvelită de către Principele Nicolae, un urmaș demn al Reginei Maria, care dovedește cu fiecare zi prețuire și dragoste pentru România. Cu eleganța-i înnăscută și specifică originilor sale englezești, dar și cu o modestie ieșită din tipare, Principele s-a arătat impresionat de opera maestrului Ioan Bolborea.„Este un lucru foarte mare pe care ați reușit să-l faceți aici. Nu numai că ați ridicat-o pe Regina Maria aici, ci o personalitate care simbolizează atât de mult, nu doar pentru neam. În ziua de azi în care avem nevoie de un exemplu, avem nevoie de un simbol, avem nevoie de cineva care reprezintă valori. Și, aici, Regina Maria cu privirea-i deasupra orașului, cu această priveliște… Cred că este cel mai potrivit loc. Mă bucur foarte mult să fiu aici și să fiu în mijlocul dumneavoastră, să am parte de această sărbătoare, în preajma zilei de 10 mai, o dată foarte importantă pentru identitatea noastră și pentru țara noastră. Domnule sculptor, felicitări pentru ceea ce ați realizat și sper că va fi vizitată și apreciată statuia realizată de dumneavoastră”, a spus Principele Nicolae. Pentru fiecare român o întâlnire cu monarhii României a însemnat o filă din viață rămasă pentru totdeauna în memorie și transmisă peste generații. În această situație este edilul Devei, Lucian Rus, al cărui bunic rănit pe frontul Primului Război Mondial, a avut privilegiul să-i fie oblojite rănile de însăși Regina Maria. Cea care le-a stat alături militarilor, în tranșee, în spitale și sub gloanțele inamicilor, încercând să le inspire curaj și devotament față de țară.

„E o onoare pentru mine să fiu astăzi alături de dumneavoastră. Vă mulțumim, domnule Nistorescu, în numele Consiliului Local și al devenilor pentru ceea ce faceți pentru orașul nostru. Este un moment extrem de emoționant și meritat pentru memoria Reginei noastre, o figură emblematică din punct de vedere diplomatic, ce a făcut, poate ceea ce nimeni nu a făcut la momentul respectiv și a dovedit că prin dăruire și prin iubire de țară și patriotism, idealurile unui neam se pot realiza. (…) Țin minte, copil fiind, că bunicul meu, rănit pe front îmi spunea că i-au fost oblojite rănile de Regina Maria. Este un lucru foarte important să ne amintim de devotamentul și contribuția pe care a avut-o pentru noi ca națiune, pentru țara noastră. Noțiunea și sentimentul de patriotism trebuie să fie permanent în sufletele noastre. Regina ne-a dovedit că prin devotament și implicare se pot realiza lucruri mari. Mulțumim, domnule Nistorescu, pentru ceea ce faceți și pentru că, din întreaga Românie ați ales să veniți la noi, la Deva, în a doua casă, dacă putem spune. Prezența dumneavoastră aici ne obligă ca administrație, ca deveni, să contribuim și mai mult decât atât la bunul mers al orașului”, a afirmat edilul Devei.

Evenimentul a fost completat de o expoziție de fotografii ale Reginei, expoziție realizată cu sprijinul directoarei Liceului de Arte din Deva, Alina Sârbu, a profesorilor Andrei Rosetii,  Daniel Bocșe și a elevilor de la instituția de învățământ.

„Expoziția a fost realizată cu ajutorul profesorilor și elevilor de la Liceul de Arte din Deva. Este o expoziție comemorativă despre Regina Maria, care surprinde momentele cele mai importante din viața ei, de la copilărie, până la trecerea în neființă. Fotografiile au fost obținute de către Cornel Nistorescu din arhiva regală”, a explicat Vladimir Brilinsky, organizator al evenimentului.Atmosfera a fost ”încălzită” de un cvartet de muzică clasică format din foști profesori ai Liceului de Arte din Deva. De asemenea, Editura Magic Print a prezentat volumul „Regina Maria a României – Din viață în eternitate”, semnat de dr. Narcis Dorin Ion.

La final, oaspeții au fost invitați la un cocktail oferit de către gazda evenimentului.

 

Share

2 COMENTARII

  1. Foarte frumos !
    Am o observatie critica pentru d. Nistorescu : pentru o astfel de ocazie eu as fi facut un efort si as fi purtat pantaloni, veston, camasa si cravata. Rareori se mai vede azi un barbat imbracat normal, toti sunt in trening ori in blugi.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Se adâncește fisura în PNL…

O nouă lovitură pentru Bolojan vine din interiorul PNL, de la unul dintre cei mai importanți lideri ai partidului.

Eugen Tomac și-a depus mandatul. Nicușor Dan l-a înlocuit cu Adrian Veștea

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că premierul desemnat Eugen Tomac şi-a depus mandatul,

Ţeapă cu 72.000.000 lei, la o primărie PSD din Hunedoara

Plouă cu bani şi ai noştri se îneacă de-a-n proasta fiindcă nu-i pot drena în conturile clientelare.

Mondialul nu doarme

E liniște afară, dar pentru noi, microbiștii adevărați, ziua abia acum începe.