Declaraţia Comună a Summitului B9 şi al Aliaţilor Nordici de la Bucureşti arată că ”Rusia este şi va rămâne cea mai semnificativă şi directă ameninţare pe termen lung la adresa securităţii Aliaţilor”, iar ”NATO trebuie să se concentreze asupra sarcinii fundamentale a apărării colective, inclusiv printr-o postură robustă de apărare avansată”. Ungaria s-a abţinut la textul declaraţiei.
Administraţia Prezidenţială precizează că, la momentul finalizării negocierii textului Declaraţiei Ungaria nu avea un Guvern învestit şi, în consecinţă, nu au avut instrucţiuni dacă să se asocieze sau nu.
Textul integral al Declaraţiei:
”Noi, liderii formatului Bucureşti 9 şi ai Aliaţilor Nordici, ne-am întâlnit astăzi la Bucureşti. Salutăm participarea Secretarului General al NATO, precum şi a Preşedintelui Ucrainei. De asemenea, salutăm participarea Statelor Unite ale Americii, în calitate de observator.
Reuniunea de astăzi reflectă angajamentul nostru comun de a consolida cooperarea în domeniul securităţii şi apărării pe întregul Flanc Estic al NATO, recunoscând linia strategică continuă de la Marea Neagră la Marea Baltică şi până în regiunile nordice şi arctice, precum şi hotărârea noastră de a construi NATO 3.0 prin promovarea unei Europe mai puternice într-un NATO mai puternic. Legătura transatlantică rămâne coloana vertebrală a securităţii noastre colective.
Uniţi în faţa unor ameninţări şi provocări profunde la adresa securităţii, în special a ameninţării pe termen lung reprezentate de Rusia, ne intensificăm în continuare contribuţiile la apărarea noastră colectivă. Ne asumăm responsabilităţi mai mari printr-o partajare sporită a sarcinilor şi prin creşterea investiţiilor în apărare, pe măsură ce Aliaţii lucrează pentru atingerea angajamentului de 5% din PIB. Până în prezent, s-au realizat progrese semnificative în întreaga Alianţă, unii Aliaţi atingând deja sau depăşind obiectivul de investiţii în apărare.
Rusia este şi va rămâne cea mai semnificativă şi directă ameninţare pe termen lung la adresa securităţii Aliaţilor. Având în vedere mediul de ameninţări, NATO trebuie să se concentreze asupra sarcinii fundamentale a apărării colective, inclusiv printr-o postură robustă de apărare avansată. Ne menţinem angajamentul de a ne asigura că planurile de apărare ale NATO sunt complet dotate cu resurse şi de a îndeplini obiectivele privind capabilităţile, mobilitatea şi activarea militară, inclusiv extinderea sistemului NATO de conducte de combustibil către Flancul Estic.
Condamnăm acţiunile extrem de conflictuale ale Rusiei împotriva Aliaţilor şi partenerilor, inclusiv sabotajul, atacurile cibernetice şi o gamă largă de atacuri hibride şi activităţi destabilizatoare. Încălcările repetate ale spaţiului aerian pe Flancul Estic subliniază nevoia urgentă de a continua consolidarea apărării aeriene şi antirachetă a NATO, inclusiv împotriva ameninţărilor UAS (Unmanned Aerial Vehicle/drone).
Ne menţinem angajamentul de a proteja infrastructura maritimă critică şi de a susţine libertatea de navigaţie, în conformitate cu dreptul internaţional, inclusiv dreptul mării. Salutăm iniţiativele Baltic Sentry şi Eastern Sentry, care ne consolidează poziţia, precum şi Arctic Sentry, care reprezintă o etapă către o prezenţă mai puternică şi persistentă a NATO în Arctica.
Extinderea în continuare a bazei industriale de apărare transatlantice, inclusiv prin creşterea capacităţii de producţie, lanţuri de aprovizionare mai rezistente, achiziţii multinaţionale eficiente, investiţii susţinute în cercetare şi inovare şi valorificarea lecţiilor învăţate prin cooperarea strânsă cu Ucraina, este esenţială pentru a face faţă provocărilor actuale în materie de securitate.
Subliniem importanţa iniţiativelor UE, precum Eastern Flank Watch, care vizează creşterea capacităţii de apărare a frontierei estice a UE, în special a segmentelor sale cele mai vulnerabile.
Aliaţii B9 şi Nordici rămân fermi în condamnarea războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei şi ne reafirmăm sprijinul pentru independenţa, suveranitatea şi integritatea teritorială a Ucrainei în cadrul graniţelor sale recunoscute la nivel internaţional. Ne menţinem deciziile privind aspiraţiile euro-atlantice ale Ucrainei, aşa cum au fost reflectate la Summiturile NATO anterioare. Reafirmăm cu tărie sprijinul nostru neclintit pentru Ucraina, deoarece acest sprijin reprezintă şi o investiţie în propria noastră securitate, recunoscând în acelaşi timp contribuţia tot mai mare a Ucrainei la securitatea generală. Ne menţinem angajamentul de a satisface cele mai urgente nevoi de apărare ale Ucrainei prin toate mijloacele şi instrumentele disponibile, inclusiv iniţiativa NATO privind Lista de achiziţii prioritare necesare apărării Ucrainei (PURL).
Aliaţii B9 şi Nordici susţin o pace justă şi durabilă în Ucraina, în conformitate cu dreptul internaţional şi în baza unor garanţii de securitate solide şi credibile. Salutăm eforturile de pace continue ale Statelor Unite, susţinute de Aliaţi şi parteneri, şi felicităm Ucraina pentru angajamentul său constructiv. Presiunea asupra Rusiei de a pune capăt războiului său ilegal de agresiune şi de a se angaja în mod semnificativ în negocierile de pace trebuie sporită.
Rămânem îngrijoraţi de situaţia din Orientul Mijlociu şi ne exprimăm sprijinul deplin pentru eforturile aliaţilor de a proteja libertatea de navigaţie în Strâmtoarea Ormuz.
Vom depune eforturi pentru parteneriate mai strategice, coerente şi eficiente, aprofundând cooperarea NATO-UE şi consolidând angajamentul cu partenerii cheie, inclusiv cu Republica Moldova.
Suntem uniţi şi pregătiţi să continuăm să asigurăm o Alianţă mai capabilă de luptă, mai rezistentă şi mai bine pregătită, mereu gata să apere fiecare centimetru din teritoriul Aliat. Obiectivul nostru strategic principal este să oferim mai mult pentru securitatea euro-atlantică.
Aşteptăm cu nerăbdare următoarea reuniune din Republica Polonă.
Ungaria doreşte să îşi exprime o abţinere constructivă. În acest sens, Ungaria nu este în măsură să susţină actuala formulare a declaraţiei ca limbaj convenit. Orice decizie privind utilizarea acestui limbaj convenit în viitor va fi luată de viitorul Guvern al Ungariei”.
Atentie la Ungaria ! Sunt pe cale sa devina mai iredentisti decat guvernarea Orban. Recent au luat in discutie propunerea ca in Parlamentul Republicii atunci cand se intoneaza imnul national in cntinuare sa se cante si „imnul” Tinutului Secuiesc ….se radicalizeaza !
Superba asta cu Alianta Nordica din care face parte si Romania. In curand va trebui sa fim blonzi cu ochi albastri
Bă aiuritule, ești sau nu idiot in carne și oase?! Cum adică, românii sunt îngrijorați, e cea mai mare îngrijorare de atacurile Rusiei? E prima și cea mai obsedantă grija și teama? Ba idiotule, în numele cui UE vorbești tu, peste 60% din cetățeni nu te recunosc președinte al țării noastre! Sa vina Rusia, da!, sa vina Rusia în România sa vedem daca are ceva cu cetățenii români și dacă pe voi huidume împuțite din politica românească va respecta și iubește! Un idiot că tine, habar nu are pe ce lume trăieste, dar aruncă rahat împuțit spre una tara care s-au comportat impecabil cu Romania între 1960-1965 si 1989! Cum îți permiți să minți în așa hal în numele cetățenilor români, idiotule care ești?
P.s. la această adunare jegoasa îmbibată de minciuni și escrocherii la București, nu erai prezent în spațiul sălii unde erau invitații, instabilitate și nesiguranța de sine, habar nu aveai unde te afli, unde ți-e locul chiar cu Delia alaturi! Nu ești altceva decât Un aiurit in spațiu dezlânat fără căpătâi și fără orientare în spațiu.