„Economia trece prin combinația cea mai nefericită – recesiune cu inflație ridicată”

 

România traversează o perioadă de stagflație, cu inflație de peste 10% și contracție economică, a arătat președintele CFA România, Adrian Codirlașu.

„Este combinația cea mai nefericită: recesiune cu inflație ridicată. Este greu de ieșit din această situație, pentru că politicile monetare funcționează mai puțin eficient din cauza politicii fiscale puternic prociclice. Singurul lucru care poate funcționa este politica fiscală și anume continuarea reformelor pentru reducerea deficitului bugetar prin reducerea cheltuielilor. Nu există altă soluție, însă ne prinde cu deficite foarte mari și în teritoriu de nesustenabilitate, ceea ce este marea problemă”, a explicat Codirlașu pentru Agerpres.

El a arătat că România se află deja în stagflație, în condițiile în care inflația a depășit 10%, iar economia dă semne de contracție.

„Indicatorul cel mai important la care trebuie să ne uităm este evoluția PIB-ului în primul trimestru din acest an față de primul trimestru al anului trecut, pe date brute. Acolo vedem un minus de 1,7%. Este o scădere consistentă. De aceea nu văd cum am putea evita recesiunea anul acesta”, a adăugat el.

În opinia sa, evoluția economiei depinde decisiv de absorbția fondurilor europene.

Economia României a scăzut în primele trei luni din 2026 cu 1,7% pe seria brută, față de același trimestru din anul 2025, și cu 0,2%, comparativ cu trimestrul anterior, a anunțat, miercuri, Institutul Național de Statistică.

Share

2 COMENTARII

  1. Romania e in faliment de 2,5-3 ani, fix cu un an înainte de anularea indexării si creșterii salariilor și pensiilor majorității cetățenilor din Romania! Daca nu era in faliment, cu siguranță nu sacrificau pensionarii majoritari și nici majoritatea cetățenilor cu salarii de căcat, tăierea multor drepturi financiare de la copii și însoțitori, de la handicapati! In plus, guvernul e dator vândut prin hotărâri judecătorești definitive cetățenilor, judecătorilor+procurorilor, plata TVA firmelor, despăgubiri cetățenilor plus destule! Mincinoșii escroci din guvern, sub nicio formă nu vor recunoaște aceste datorii uriașe și nici falimentul României! Amintiti-va cat de senin mintea aiuritul plantat la Cotroceni în campania electorală pentru prezidențiale, alta dovada mai e Bolojaf, minciunile lui Grindeanu și ursarul de la Buzău, plus restul care te chiorăsc cu dovezile in față, nimic nu mai trebuie în completare!

  2. Guvernul Bolojan e în culmea fericirii. Inflație mai mare înseamnă mai multe încasări la guvern din taxe, tva și accize. Nu populația și nici producătorii produc inflația ci guvernul în cârdășie cu BNR-ul lui Manole. Viață grea pentru populație și mai ales pentru categoriile vulnerabile înseamnă mai multe plecări naturale din sistemul pensiilor și ajutoarelor sociale, alt motiv pentru guvern de a face un banchet pe cinste ca să sărbătorească. Oricum o întorci, tot guvernul și partidele câștigă din asta. Mai sunt și alte instituții dar le știm ca pe cai breji.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Vetuța Stănescu și Călin Marian, lipiți de Bolojan

Președinta PNL Hunedoara, deputatul Vetuța Stănescu, rămâne de partea lui Ilie Bolojan,

Poezie turcească, matematică australiană

Știți vorba aia veche de pe stadion, „am jucat minunat, dar am luat bătaie”?

AUR: Desemnarea lui Veștea adâncește criza politică

AUR reacționează la decizia lui Nicușor Dan de a-l însărcina pe Adrian Veștea cu formarea unui nou Guvern,

Brazilia a scăpat ieftin

Noi, cei care am crescut cu posterele marilor echipe ale Braziliei pe pereți, am fost obișnuiți cu o regulă clară,