Fabrica de Pulberi Făgăraș, trei luni în stop funcțional

 

Zeci de angajați ai Fabricii de Pulberi Făgăraș au organizat un protest spontan în curtea unității, cerând demisia conducerii, informează Agenția de presă Rador, citând Radio Brașov. Protestul vine pe fondul nemulțumirilor legate de oprirea instalațiilor de producție, care durează de aproximativ trei luni, din cauza lipsei autorizațiilor ISCIR.

Pe lângă această problemă, angajații se plâng de condițiile salariale. Conform sindicatelor, salariile au fost diminuate fără explicații, iar tichetele de masă nu mai sunt acordate zilnic, fiind înlocuite cu un cuantum fix de 400 de lei pentru fiecare angajat. „Prima revendicare a fost pornirea instalațiilor, după care, plata salariilor. Salariații au pierdut câteva sute de lei net, deși și-au îndeplinit sarcinile de serviciu. În plus, se dorește creșterea programului de lucru de la șase la opt ore, în condițiile în care se lucrează cu pulberi și explozivi”, a declarat Lucian Cupu, președintele Sindicatului Liber Nitramonia Rompiro.

Nemulțumirile angajaților vin într-un context în care industria de apărare din județul Brașov primește o investiție majoră din partea companiei germane Rheinmetall. Guvernul României a anunțat un contract prin care Rheinmetall va construi la Victoria cea mai modernă fabrică de pulberi din lume, cu o valoare estimată la jumătate de miliard de euro.

Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Radu Miruță, a precizat că România a obținut avantaje suplimentare de 93 de milioane de euro în urma renegocierii contractului și că țara va deține 49% din asociere, inclusiv drept de veto în privința deciziilor strategice. Fabrica va crea aproximativ 700 de locuri de muncă și va avea o capacitate de producție de aproximativ 60.000 de încărcături și 300.000 de încărcături modulare, fiind una dintre cele mai mari din lume pentru sisteme de artilerie. De asemenea, se vor produce 200 de tone de pulberi pentru nevoile interne, inclusiv pentru calibrele medii și de 120 mm. Construcția fabricii va începe în 2026, iar producția va fi livrată în termen de doi ani.

Share

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Turul penibil al premierului desemnat

Toată operațiunea cu desemnarea lui Eugen Tomac și toată...

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

România ar putea atrage jumătate de miliard € de la Rheinmetall

România a făcut un pas semnificativ în consolidarea industriei...