FOTO. ”Corbii”, la primul antrenament în sezonul revenirii în Superligă!

 

Echipa noastră s-a reunit, astăzi, pentru pregătirea primului sezon în elită, după 34 de ani! 23 de jucători au fost prezenți la prima sesiune de antrenament a verii, efectuată la stadionul din localitate. Printre aceștia și primele două nume noi: portarul Adrian Frânculescu și fundaşul Flavius Iacob, al cărui împrumut la UTA a încetat.

Jucătorii noștri vor continua pregătirea noului sezon de Superligă tot pe plan local până pe 21 iunie când întreaga delegație hunedoreană va lua calea Sloveniei, pentru stagiul de pregătire din această vară. Alb-albaștrii vor fi cantonați în stațiunea Rogla, timp de zece zile, urmând să dispute și, cel puțin, trei partide de verificare, numele adversarilor și programul complet urmând să fie comunicat în curând.

„A fost, cumva, o vacanţă activă pentru noi cei din staff şi pentru conducere, pentru că am avut numeroase discuţii legate de lot, de pregătirea viitorului sezon, deci nu ştiu să apreciez dacă a fost o pauză lungă sau scurtă. Ştiu că suntem primii care ne-am reunit de la nivelul Superligii, dar am făcut-o şi pentru că trebuie să fim la un nivel ridicat, din punct de vedere al pregătirii fizice, dar şi pentru că vor mai fi jucători care se vor alătura, treptat, lotului şi nu am vrut să fim presaţi de timp. Acum vorbim de o reacomodare la efort, după care vom creşte intensitatea antrenamentelor, apoi vom pleca în cantonament în Slovenia, într-o locaţie pe care o cunoaştem foarte bine şi care oferă condiţii foarte bune pentru a pregăti un sezon în care noi ne-am propus multe lucruri frumoase”, a declarat antrenorul nostru principal, Florin Maxim.

În ceea ce priveşte lotul, primele noutăţi sunt reprezentate de împrumutul lui Adrian Frânculescu, de la CFR Cluj, goalkeeper-ul de 21 de ani urmând să apere poarta echipei noaste în viitoul sezon, după ce, timp de trei ani, a stat între buturile celor de la Steaua Bucureşti (unde a evoluat tot sub formă de împrumut de la gruparea din Cluj), dar şi de revenirea lui Flavius Iacob. Fundaşul de 25 de ani revine la clubul la care s-a consacrat, după împrumuturile la CFR Cluj şi UTA Arad, pentru care a evoluat în primul eşalon.

„Am decis ca pentru acest an să mergem pe continuitate în poartă, mă refer aici la ideea de under, şi de aceea l-am adus pe Frânculescu. E un băiat care mie mi-a plăcut foarte mult, apără constant de trei sezoane la un nivel ridicat, un portar care nu face erori, e un tânăr de perspectivă, care va primi încrederea noastră aici, pentru a creşte în continuare. Cât despre Iacob, n-are nevoie de prea multe cuvinte din partea mea, îl cunoaştem foarte bine, s-a dezvoltat frumos, a ajuns să joace în Superligă, cred că au fost experienţe care îl vor ajuta foarte mult, acum a venit rândul să debuteze şi în tricoul echipei la care s-a consacrat, în prima ligă. Se va clarifica, în zilele următoare, şi situaţia lui Codruţ, aşteptăm să vedem cum se va regla şi acest aspect, vom mai completa lotul cu şapte-opt jucători în această vară, în mai multe compartimente. Trebuie să gândim bine campania de transferuri, pentru că avem un buget pe care trebuie să îl respectăm, dar nu e prima dată când ne aflăm într-o astfel de situaţie, cred şi sper că vom lua cele mai bune decizii, vom face cele mai bune alegeri, care să ne ajute pe viitor”, a completat tehnicianul nostru.

Singurul absent de la reunire a fost atacantul Emmanuel Okoro, care se află în proces de recuperare, după accidentarea suferită în a doua parte a campionatului, în vreme ce Szabolcs Kilyen şi Mihai Velisar nu vor mai continua în alb-albastru.

Lotul prezent la reunire:
Portari: Frânculescu, Blaga, Mutuligă*, Linţă*, Roşculeţ*
Jucători de câmp: P. Albino, Fl. Iacob, Lică, Fl. Ilie, Manolache, Neacşa, Bradu, Cărăruş, Bratu, Goodlad, Ribeiro, Hayatu, Pîrvulescu, Renţa, Zanc, Deaconu, Buziuc, Fi. Ilie.
*juniori.

Sursa: FC Corvinul Hunedoara 1921

Share

1 COMENTARIU

  1. Cînd au cîștigat Cupa României oamenii-i lăudau: nici un străin, nici un tatuaj (poză din vestiar fără tricouri). De lipsa tauajelor se zicea că au minte. Treburile se schimbă (poze, lot) și-n privința tatuajelor și a străinilor. Pînă aici a ținut minunea.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Vetuța Stănescu și Călin Marian, lipiți de Bolojan

Președinta PNL Hunedoara, deputatul Vetuța Stănescu, rămâne de partea lui Ilie Bolojan,

Poezie turcească, matematică australiană

Știți vorba aia veche de pe stadion, „am jucat minunat, dar am luat bătaie”?

AUR: Desemnarea lui Veștea adâncește criza politică

AUR reacționează la decizia lui Nicușor Dan de a-l însărcina pe Adrian Veștea cu formarea unui nou Guvern,

Brazilia a scăpat ieftin

Noi, cei care am crescut cu posterele marilor echipe ale Braziliei pe pereți, am fost obișnuiți cu o regulă clară,