Angajații Fabricii de Arme Cugir au declanșat miercuri dimineață o grevă generală, protestând față de nivelul salariilor și condițiile de muncă, potrivit Alba24.
Sindicaliștii cer majorarea valorii tichetelor de masă de la 35 la 40 de lei, acordarea de vouchere de vacanță și o creștere salarială de 6,5%, revendicări aflate în discuție cu administrația încă din octombrie anul trecut.
Potrivit liderului de sindicat Ioan Neagu, unitatea are în jur de 715–720 de angajați, dintre care aproximativ 630 sunt membri de sindicat, iar peste 65% dintre aceștia au intrat în grevă.
Acesta a mai precizat că în jur de 470 de salariați sunt încadrați la nivelul salariului minim pe economie.
„Principalele cerințe sunt cele de ordin salarial, privind tichetele de masă și creșterea salariului, astfel încât să nu mai fim aproape toți în salariul minim de încadrare. Așa cum știți, puterea de cumpărare a scăzut cu 30%. (…) Salariații au ajuns în situația în care nu le ajung banii pentru a-și plăti datoriile. (…)
Tocmai am citit că programul SAFE, ce se preconiza pentru noi, a fost un eșec, că nu s-a semnat până la 31 mai, și că ar mai fi o cale, să se facă cu încă o țară, în colaborare. Dar se pare că din cașcavalul atât de mare și interesele au fost la fel de mari și de aceea s-a ajuns la eșec”, a declarat liderul sindical Ioan Neagu.