Grindeanu: „Pot să existe majorităţi şi fără PSD”

 

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că partidul pe care îl conduce rămâne deschis ideii de a participa la o alianță pro-europeană pentru guvernarea României, însă nu exclude nici varianta trecerii în opoziție.

Într-un interviu acordat miercuri seară pentru Euronews România, el a subliniat că toate scenariile sunt luate în calcul. „PSD-ul, în acest moment, este deschis şi are toate variantele în faţă”, a afirmat Sorin Grindeanu.

Întrebat dacă PSD ar putea ajunge în opoziție, acesta a răspuns scurt: „Evident”.

Grindeanu a explicat că există posibilitatea formării unei majorități parlamentare și fără implicarea PSD. „Pot să existe majorităţi şi fără PSD. Poate să existe variantă care să nu aibă în majoritate Partidul Social Democrat, ori să fie PSD parte a unei coaliţii de guvernare în condiţiile în care le-am spus de fiecare dată până acum: o coaliţie care să cuprindă partidele pro-occidentale”, a declarat liderul social-democrat.

Totodată, acesta a respins ideea potrivit căreia Guvernul condus de Ilie Bolojan ar fi fost înlăturat printr-o alianță PSD-AUR. Potrivit lui Grindeanu, cele două formațiuni nu dispun împreună de suficiente voturi pentru a controla majoritatea parlamentară.

El a precizat că PSD și AUR însumează 218 parlamentari, sub pragul necesar de 233 de mandate pentru formarea unei majorități.

„Important e acum să găsim soluţii, iar PSD-ul este dispus la a face parte dintr-o soluţie care probabil că nu în foarte scurt timp poate fi găsită, dar nici nu cred că va dura foarte mult”, a mai spus Grindeanu, adăugând că „nu se învârte lumea în jurul unui singur om”.

Share

3 COMENTARII

  1. Soluția este simplă și a fost patentată: CCR anulează moțiunea de cenzură și cualiția vieții intră iar la măcelărie.

  2. Ar mai fi soluții dacă problema e atât de URIAȘĂ! De exemplu, înființarea unui partid unic, pro-occidental (normal!) condus de Bolojan (normal!), și să fie tot el președinte; ce atâta zăpăceală, aiureală, nebuneală?
    Și fără moțiuni, vă rugăm!
    Și mai ales fără opoziție la propriu și la figurat!
    Ar crește și leul, iar economia ar zbârnâi!
    Partidul lui Bolo, cu parlamentul lui Bolo și cu multă…Liniște și voie bună.
    PS: ca să fie convinși că Bolo e singura variantă bună pentru ei, toți românii sunt invitați la Oradea să vadă ce a făcut EL acolo.
    İextraordinar!!!
    E ceva pro-ieuropean, pro-occidental și prosper.
    Aplauze!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Vetuța Stănescu și Călin Marian, lipiți de Bolojan

Președinta PNL Hunedoara, deputatul Vetuța Stănescu, rămâne de partea lui Ilie Bolojan,

Poezie turcească, matematică australiană

Știți vorba aia veche de pe stadion, „am jucat minunat, dar am luat bătaie”?

AUR: Desemnarea lui Veștea adâncește criza politică

AUR reacționează la decizia lui Nicușor Dan de a-l însărcina pe Adrian Veștea cu formarea unui nou Guvern,

Brazilia a scăpat ieftin

Noi, cei care am crescut cu posterele marilor echipe ale Braziliei pe pereți, am fost obișnuiți cu o regulă clară,