Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marţi, după ce moţiunea de cenzură a fost adoptată, că ”normal ar fi ca Ilie Bolojan să demisioneze în acest moment”, chiar dacă e interimar, pentru că vorbim de un vot covârşitor.
„Cred că normal ar fi ca Ilie Bolojan să demisioneze, în acest moment, din funcţia de prim-ministru, chiar dacă e interimar, pentru că vorbim de un vot covârşitor”, a spus Grindeanu la Parlament.
„Mi-aş dori ca rapid, la Cotroceni, împreună cu celelalte partide, să găsim o soluţie şi să mergem înainte”, a mai spus liderul PSD.
Grindeanu a reiterat că PSD nu va susţine guverne minoritare.
„Eu nu vreau şi n-o să ies din ceea ce v-am spus şi până acum. Aşa cum am făcut apel la ceilalţi colegi din Parlament, de la alte partide politice, să încerce să se ocupe de partidele lor, nu o să auziţi de la mine să dau lecţii celor de la PNL sau sfaturi celor de la USR. E treaba domniilor lor să-şi decidă viitorul politic. Eu pot să vorbesc doar în numele PSD-ului şi spun următorul lucru, că PSD-ul este dispus rapid la găsirea unei soluţii, că îmi doresc să avem rapid un guvern, că toate opţiunile sunt deschise”, a subliniat Grindeanu.
Sa nu ne bucuram inca, e mult prea târziu pentru aceasta acțiune finala! De ce? Pentru că, bugetul statului e gol, totul e pus pe hârtie și nu se mai modifica in binele României și al cetățenilor din Romania! Doar o alta guvernare poate modifica, dar nu cum grohaie cucuruzii jurnaliști că, UE nu accepta partidul suveranităților la guvernare pentru că, le dau bătăi de cap celor de la UE și cocalarilor europarlamentari români care execută tara și pe compatrioții noștri! Ei pot schimba cursul tuturor hotărârilor dar foarte greu, și, nu ceea ce se vehiculează ca amenințări și sperietori pentru sufletul colectiv al cetățenilor români! Mai rău de cât și cum se trăiește actualmente, nu cred că se va accentua! Urmează, deja au debutat acțiunile pe conducerea României, urmează august când cascada se apropie, sper, de plasatul aiurit la Cotroceni, ca până în noiembrie cel târziu, sa fie scuipat și acest excrement de la Cotroceni cu tot cu ai lui escroci îmbogățiți de peste tot, din orice resursa donată pentru sănătatea copiilor minori și a bătrânilor bolnavi și sărăciți din Romania. S’auzim de bineeeee🙏🙏🙏!