Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni, 11 mai, că nu ar refuza funcția de premier, dacă partidul ar considera că este persoana potrivită pentru acest rol. El a subliniat că România ar putea avea rapid un nou guvern, dacă forțele politice ajung la un acord, afirmând că „PSD-ul e dispus să facă acest lucru”.
În contextul discuțiilor politice de la Parlament, după o întâlnire cu ambasadori ai statelor UE, Grindeanu a spus: „Dacă există această propunere, dacă ai mei colegi consideră că eu sunt cel mai potrivit, nu refuz”.
El a precizat că are programate întâlniri cu reprezentanți ai partidelor și parlamentari neafiliați, în încercarea de a construi o nouă majoritate parlamentară.
Referindu-se la situația economică, liderul PSD a anunțat că urmează să fie publicate datele Institutului Național de Statistică privind primul trimestru al anului, pe care le vede ca o evaluare a guvernării actuale: „În două zile vom avea datele de la INS, care vor arăta care e starea economiei în primul trimestru, adică până la finalul lunii martie, care va fi, de fapt, o oglindă a managementului domnului Bolojan”.
Grindeanu a mai afirmat că PSD susține proiectele europene majore, precizând: „Nu suntem împotriva PNRR, nu suntem împotriva SAFE și nici împotriva accederii la OCDE. Nu suntem împotriva cadrului fiscal evident negociat cu Comisia Europeană”.
În același timp, el a făcut declarații critice la adresa susținătorilor lui Ilie Bolojan, spunând: „România nu se învârte în jurul unui singur om. România înseamnă mai mult decât Ilie Bolojan. România înseamnă că putem avea rapid un Guvern dacă se așază toată lumea la masă. PSD-ul e dispus să facă acest lucru”. Și a adăugat: „Există viață și fără Ilie Bolojan, chiar dacă există un cor mare de lăudători”.
Grindeanu a comparat susținerea publică pentru Bolojan cu alte valuri de popularitate din mediul online, menționând situația electorală din 2024: „Asemăn acest val pe social media pe care îl vedem cu ceea ce s-a întâmplat undeva în 2024, la alegerile prezidențiale”.
El a mai precizat că PSD nu a încheiat vreo înțelegere politică post-moțiune cu AUR și a lăsat deschisă inclusiv varianta ca partidul să treacă în opoziție.
Lacheul ăsta, îmi amintesc de el din perioada covid când îl preluau tv-urile străine ca pe un securist cu acte și origini in totalitate, care grohăia cu proasta-i aroganta împotriva compatrioților români și împotriva propriei țări natale, ce fumuri și ce tupeu jegos incredibil avea moftangiul PSD! Nu, nu, nu! De ce de la PSD care au distrus tara și pe compatrioți in cei 36 ani de colcăială infractionala in practica politica și nu de la alt partid care nu a fost la guvernare? De ce sa nu încerce cu alt partid și tot cu nemernicii care sunt setați pe distrugere, minciuni și înșelătorii? Cum sa reformezi tara și politica daca tot javrele infractionale organizate politic de 36 ani sunt menținute pe continuitate? In 2024 cetățenii au vrut cu toată puterea o schimbare de la zero, de ce continuitate pe aceleași baze? Nu!