Guvernul Bolojan dă 196 de milioane de euro Digi. „Este legal acest contract? Este moral?”

 

Senatorul AUR Petrișor Peiu atrage atenția asupra atribuirii Digi a contractului în valoare de 196 de milioane de euro pentru dezvoltarea unei platforme de tip LLM destinată securității cibernetice, susținând că decizia ridică semne de întrebare privind transparența, concurența și utilizarea banilor împrumutați de România prin programul SAFE.

Acesta avertizează că legislația adoptată în numele urgențelor europene permite atribuirea unor contracte de amploare fără licitație și creează situații care, în opinia sa, sunt incompatibile cu principiile unei democrații funcționale.

„It`s all about money and control!

Guvernul Bolojan i-a atribuit firmei DIGI România un contract în valoare de 196,00 milioane euro, în cadrul programului SAFE. Obiectul contractului îl constituie dezvoltarea unei platforme integrate de tip LLM pentru securitate cibernetică.

Este legal acest contract? Ei bine, prin programul SAFE s-au acordat contracte, fără licitație, în valoare de 16,8 miliarde de euro, bani pe care România îi împrumută de la UE și pentru care va plăti , timp de 35 de ani (cu o perioadă de grație de 10 ani) o dobândă pe care nu o cunoaște nimeni acum (azi este 3,4%). Deci, coaliția PSD-PNL-USR-UDMR a făcut legi speciale pentru ca guvernul Bolojan să poată atribui aceste contracte fără licitație.

Este moral acest contract? Ei bine, aici lucrurile care trebuie analizate sunt următoarele:
– principalul acționar al DIGI, Zoltan Teszari (foto stânga) este un orădean, la fel ca premierul Bolojan și la fel ca persoana care a decis aceste contracte, Mihai Jurca, șeful cancelariei premierului
– DIGI România nu este un furnizor (re)cunoscut de soluții de tip LLM pentru securitate cibernetică și nici nu știm ce capacitate de integrare are
– există, în România, alți furnizori recunoscuți pentru experiența și profesionalism în acest tip de soluții, de la marile companii de profil precum SAP sau Oracle, Microsoft, SO Development, Google (Deep Mind), Amazon, Meta AI, Anthrop/c, Open AI, până la compania locală Bitdefender .

Pentru ce a primit DIGI acest contract? Pentru o soluție LLM pentru securitate cibernetică . Ce este acest LLM : un Model de Limbaj Larg (LLM) este un tip de algoritm de învățare profundă care poate înțelege, genera, traduce și raționa cu limbajul uman. Antrenați pe seturi de date masive constând din text din cărți, site-uri web, lucrări științifice și multe altele, LLM-urile învață modele în limbaj care le permit să îndeplinească o gamă largă de sarcini, cum ar fi:
generarea și completarea textului, rezumare, traducere, analiza probabilităților , generarea codului, AI conversațional. Vorbim, adică, de supravegherea spațiului virtual și chiar de intervenții guvernamentale în acest spațiu – pentru asta este acest contract.

Acum să privim de sus acest contract: guvernul îi atribuie, fără licitație, un contract de 1 miliard de lei unei firme deținute în principal de un concitadin al premierului, într-un domeniu în care firma respectivă are o experiență fie inexistentă, fie necunoscută, pentru a realiza un produs care privește controlul spațiului public de exprimare.

Iată cum, legile date sub pretextul urgenței venită de la UE au creat situații în mod normal inacceptabile într-o democrație”, a declarat Petrișor Peiu.

La rândul său, deputatul AUR Bogdan Velcescu critică ”lipsa de interes” a Guvernului Bolojan față de susținerea excelenței în educație, în condițiile în care statul alocă sume uriașe pentru proiecte insuficient explicate public, în timp ce elevii care obțin rezultate remarcabile și reprezintă România la nivel internațional sunt nevoiți să se confrunte cu lipsa resurselor financiare.

„Astăzi, în plenul Camerei Deputaților, au fost prezenți elevi de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, cu rezultate extraordinare. Performanța trebuie susținută, iar acești elevi trebuie încurajați. Ar fi fost bine ca reprezentanții Guvernului Bolojan să acorde către acești copii care fac performanță măcar 5% din contractul pe care l-au încheiat cu Digi, în valoare de 196 de milioane de euro”, a declarat deputatul AUR Bogdan Velcescu.

Parlamentarul AUR a atras atenția că există soluții legislative concrete pentru sprijinirea elevilor de excepție, însă acestea au fost respinse de majoritatea parlamentară. Un exemplu este proiectul de lege Pl-x nr. 769/2022, inițiat de deputatul AUR Dumitrina Mitrea, care urmărea instituirea unui mecanism prin care elevii cu rezultate deosebite la concursuri, olimpiade și competiții internaționale să beneficieze de sprijin financiar pentru participarea la aceste evenimente.

Potrivit expunerii de motive, inițiativa legislativă avea ca obiectiv eliminarea situațiilor în care elevii și familiile acestora sunt obligați să suporte din propriile resurse costurile transportului, cazării și participării la competiții internaționale, deși acești tineri reprezintă România și contribuie la prestigiul țării prin performanțele lor. Cu toate acestea, proiectul a fost respins, iar problema lipsei de finanțare pentru elevii performeri a rămas nerezolvată.

Bogdan Velcescu consideră că situația prezentată de elevii aflați astăzi în Parlament demonstrează că respingerea acestui proiect a fost o greșeală. În opinia sa, statul trebuie să garanteze prin lege sprijinul acordat tinerilor performeri, nu să lase participarea acestora la competiții internaționale la discreția sponsorizărilor sau a colectelor publice.

„Sunt bani pentru orice alte lucruri, dar nu pentru educație, nu pentru cercetare și cu atât mai puțin pentru deplasarea acestor tineri în străinătate, pentru a reprezenta România, în condițiile în care s-au dus acolo în calitate de învingători.

Pentru asta nu găsim bani. În schimb, domnul Bolojan găsește de fiecare dată posibilitatea de a aloca sute și sute de milioane de euro către interese străine, către interesele altora”, a declarat deputatul AUR Bogdan Velcescu.

Share

5 COMENTARII

  1. Să ne amintim că termocentrala Mintia, proaspăt retehnologizată, având o capacitate de peste 1400 MW, a fost vândută de către aceiași « maeștri » liberali pentru suma derizorie de 90 milioane de dolari. Comparând cele două mârșăvii ți se face părul măciucă.

  2. Chiar acum la tv cineva spunea că SRI-ul a hotărât alocarea acestei sume către DIGI. Adică UM DIGI. Oare ce mai hotărăște Guvernul de capul lui, fără implicarea SRI ? Greu de aflat.

  3. Tocmai hoții și escrocii cei care mint cu seninătate au mana libera la cibernetism pe alese și culese până la blocare și anihilare. Prin noi înșine, e sloganul escrocilor și hoților din politica românească de ce nu și complicilor la distrugerea națiunii și a României?

  4. Jean de la Oradea, creația Teszari & comp. Pe banii noștri!!
    Fiind opera unui guvern demis, marsavia mai poate și trebuie oprita!!!
    Trimiteți trădătorul de tara acasă pana când nu mai comite alte grozavii

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Petrișor Peiu, despre guvernul Tomac: „Nu există tehnocrați independenți”

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a criticat propunerile avansate...

Petrișor Peiu acuză Executivul că întârzie reluarea activității rafinăriei Petrotel

Petrișor Peiu, liderul grupului senatorial AUR, susține că actualul...

De la statul paralel la ”structura paralelă”. De ce mai este acuzat Guvernul

Europarlamentarul AUR/ECR Adrian Axinia acuză Guvernul Bolojan că a...

Bolojan: Guvernul a aprobat contractul SRI–Digi, dar a aflat din presă cine l-a semnat

Premierul interimar Ilie Bolojan afirmă că grupul de lucru...