Liderul UDMR, Kelemen Hunor crede că varianta Eugen Tomac – premier nu este „nici măcar o soluție de avarie”, fiind o „invenție politică românească” să pui un om politic fără partid în Parlament într-o astfel de funcție.
Potrivit lui, un guvern tehnocrat cu miniştri politici e mai rău decât un guvern tehnocrat.
„E şi mai rău. Deci şi tehnocrat, şi politic, nu. Deci haideţi, totuşi există o limită. Ori vine cineva cu un guvern tehnocrat, are o susţinere parlamentară şi face treabă, ori face un guvern politic. Deci şi tehnocrat, şi politic, şi semi-politic, şi semi-tehnocrat, nu merge”, a afirmat liderul UDMR.
Kelemen Hunor a arătat că, dacă ar fi preşedintele României, ar da PSD posibilitatea de a forma un guvern.
„Eu, dacă aş fi preşedintele României, aş da pentru PSD posibilitatea de a forma un guvern, fiindcă constituţional aşa merge, cei care au cele mai multe voturi. Nici măcar n-aş pleca de la ideea că au dat în jos guvernul. Aş pleca de la singura chestiune constituţională în acest moment, au cele mai multe mandate. Sigur, nu trebuie să pice, că poţi să dai înapoi, dacă nu poţi să formezi un guvern şi nu trebuie să fie Sorin Grindeanu. După care m-aş duce mai departe, la următorul partid, la AUR sau la PNL. Poate aş sări peste AUR, dar aş încerca cu acela care are cele mai multe mandate în Parlamentul actual”, a subliniat Kelemen Hunor.
Liderul UDMR a respins şi ideea prelungirii interimatului actualului Guvern până în toamnă.
„Eu aş începe varianta politică şi dacă nu merge, atunci asigur că ai posibilitatea să mergi mai departe, să încerci, şi nici nu trebuie să aştepţi 10 zile cu fiecare nominalizare”, a completat el.
Despre susţinerea unui guvern monocolor PSD, Kelemen Hunor a precizat: „Aici deja suntem mult prea departe, fiindcă nu-mi permit să merg eu să spun dacă aş vota un guvern PSD monocolor, dar e o posibilitate, dar până când nu există nominalizare, noi suntem pe un teren aproape minat”.