Caz inedit în judeţul Maramureş. Un bărbat din comuna Poienile de Sub Munte a obţinut un ordin de protecţie provizoriu împotriva soţiei după ce a acuzat că l-a agresat fizic.
Bărbatul a sunat la 112.
„Din verificările efectuate de poliţişti la faţa locului a reieşit că, pe fondul consumului de băuturi alcoolice şi a unor discuţii purtate în contradictoriu, o femeie de 55 de ani l-ar fi agresat fizic pe soţul său. Ca urmare a celor sesizate şi a verificărilor efectuate, poliţiştii au procedat la întocmirea formularului de evaluare a riscului, constatând că există risc iminent asupra vieţii şi integrităţii victimei, motiv pentru care a fost emis ordin de protecţie provizoriu pentru o perioadă de 5 zile”, a transmis Florina Meteş, purtător de cuvânt IPJ Maramureş.
Potrivit aceleiaşi surse, celor două persoane implicate le-au fost aduse la cunoştinţă prevederile ordinului de protecţie, precum şi obligativitatea respectării măsurilor dispuse.
„În cauză, poliţiştii, sub supravegherea procurorului de caz, efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracţiunii de violenţă în familie”, a adăugat reprezentantul Politiei.