Legea tăcerii peste ”strategia” lui Nicuşor Dan: ”Nu văd niciun magistrat, niciun ONG”

 

Propunerea preşedintelui Nicuşor Dan ca fenomenul corupției să devină ”o preocupare a Serviciului Român de Informații” a generat în mediul online numeroase reacții negative din partea cetățenilor simpli, în vreme ce magistrații și ONG-uri tac mâlc.

Nu văd niciun magistrat care să protesteze pe treptele Palatului Justiției contra încălcării independenței justiției si niciun ONG specializat în proteste care să scoată 600 de mii de inși în Piața Victoriei, a remarcat marți europarlamentarul AUR Gheorghe Piperea,
”În campania electorală, actualul președinte Dan a spus textual că intenționează să influențeze justiția pentru a se reactiva lupta anticorupție, în special în domeniul imobiliar.
Azi declară senin că vrea reintroducerea în procesul judiciar a serviciilor secrete, în special, a SRI, serviciu ai cărui ofițeri ar urma să aibă dreptul să pornească anchete din proprie inițiativă.
Pe vremea protocoalelor secrete justiție – SRI, când șefa anticorupției era Kovesi (supra-numită Slujirea de Liiceanu), erau nu mai puțin de 3500 de dosare contra magistraților, transformați de Coldea și Dumbravă în “câmp tactic”, iar mai recent, zonă de “optimizare judiciară”.
Nu văd niciun magistrat care să protesteze pe treptele Palatului Justiției contra încălcării independenței justiției…
Desigur, nu văd niciun ONG specializat în proteste care să scoată 600 de mii de inși în Piața Victoriei pentru a denunța încălcarea independenței justiției…”, a scris Piperea, pe Facebook.
În schimb postarea lui Nicușor Dan pe X a fost rapid inundată de comentarii negative din partea cetățenilor.

Ce spun oameni simpli?

 

  • Pai incape sa ne spui si noua cati bani dati ucrainei si moldovei… Avem dreptul sa stim pentru ca se plateste din bani romanilor ….
  • Pai tu si cu toți parlamentarii sunteti coruptia va atacati frontal singuri?
  • Poate ataci frontal direct la SRI, acolo e una dintre bubele mari
  • Daaaa …începeți cu voi mă!Hai averile la vedere! Nu va e măi rușine sa veniți iar cu baliverne la popor?De 36 de ani faceți reforme mincinosi patologici ce sunteți! Hai prezintă dovezile cu amestecul rușilor în alegerile libere anulate!
  • Pai SRI ar trebuii sa înceapă cu tine domnule Nicușor dan alias Plicușor dan
  • Nu sunt de acord ca SRIsa intervină în actul de justiție!! Vreau o justiție fără SRI!! Și tu te ai impus în actul de justiție!! Sa va fie rușine!!
  • SRI este plătit din bani publici pentru cu totul altceva – alte activități ! Dacă ei se vor ocupă de corupție ( avem multe instituții deja) atunci veți reuși să îl înlocuiți pe Coldea cu alții dornici de taxă pe activitate ….
  • Am mai auzit povestea asta cu corupția. Taxele, impozitele si preturile mărite nu te interesează?

Ce zic politicieni?

Chestionați de televiziuni, reprezentanți ai Coalitiei de guvernare au comentat, marți seară, la Digi24, la intenția președintelui Nicușor Dan. Adrian Câciu (PSD) susține ideea, dacă se „păstrează în limitele de colaborare interinstituțională prevăzută de constituție”, deputatul PSD spunând că „Nicușor Dan nu este un Băsescu”. Deputatul PNL Alina Gorghiu salută ideea președintelui și spune că „nu e o problemă constituțională să ajungem să considerăm corupția și marea evaziune fiscală drept amenințări la adresa securității naționale”. Deputatul USR Radu Mihaiu susține că „administrarea de probe, de exemplu, nu poate să rămână decât la Parchet”. Iar deputatul UDMR Csoma Botond nu susține implicarea suplimentară a SRI în combaterea corupției.

Share

2 COMENTARII

  1. Ar putea mister twister prezident să explice cum vede el implicarea SRI? Cum a fost pe vremea Băse- Coldea- Kodruta cu zdrangănitul cătușelor din 5 in 5 minute pe ecrane,iri cu o nouă terfelire a principiului deoarării puterilor în stat?? Mr prezident iri e prost,iri este prost!

  2. Ce bajet frumos si destept a fatat Fagarasul… Este extrema din partea cealalta a celor care au luptat in munti pentru un rost si un adevar. E nevoie si de slugi ca sa intelegem complexitatea manifestarii umane…Asta lupta pentru stapinii care l-au creat, care i-au vazut potentialul de manifestare in limitele date. Si nici macar nu e nevoie de vreun efort pentru a-l tine pe linia obedientei pentru ca este flamind din tata-n fiu iar traumele familiale il apasa inca major. Nu este o nevoie de raportare nici la el si nici la ce reprezinta atita vreme cit noi stim cine sintem. Puteam crea o anumita stare astfel incit tot mirajul sa se supre si sa sparga in bucati…E nevoie de constiinte…

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Turul penibil al premierului desemnat

Toată operațiunea cu desemnarea lui Eugen Tomac și toată...

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Audieri la DNA în dosarul Oanei Gheorghiu, fost vicepremier în Cabinetul Bolojan

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au început audierile în dosarul în care se anchetează fapte de corupție posibil săvârșite de vicepremierul Oana Gheorghiu

Petrișor Peiu, despre guvernul Tomac: „Nu există tehnocrați independenți”

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a criticat propunerile avansate...

Bethlen Estates din Mureș primește două Chei Michelin

Domeniul de lux din localitatea Criș, județul Mureș, a...