Luni expiră termenul maxim prevăzut de Constituție, de 45 de zile, în care pot fi exercitate interimar funcțiile de miniștri. Acum avem interimar la Justiție, Muncă, Transporturi și Sănătate, atrag atenția unii politicieni.
Fostul judecător CSM Adrian Toni Neacșu arată că după expirarea celor 45 de zile de interimat la ministerele din care au demisionat miniștrii PSD nu apare nici o criză constituțională. Potrivit acestuia, nu e nici un vid legislativ.
„Prin demiterea întregului Guvern prin moțiunea de cenzură starea de interimat guvernamental a fost schimbată într-o stare constituțională distinctă, de Guvern demis.
Guvernul demis este obligat să asigure administrarea treburilor publice până ce noul Guvern va fi numit și va depune jurământul. Acesta nu are un mandat limitat la 45 de zile, ci pur și simplu trebuie să asigure continuitatea, indiferent despre ce interval de timp vorbim.
Guvernul demis are componența care exista la momentul adoptării moțiunii de cenzură, nemaixistând miniștri plini și miniștri interimari ci doar miniștri demiși.
CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.
Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.
Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!
Asta a fost si planul de la inceput, guvernul demis are mai multa putere decat cel plin si ramane la butoanele de cascaval cat vrea muschii mucei