Dimineață cu scântei la Mina Livezeni. Minerii din schimbul întâi au refuzat să intre în subteran după ce au primit notificări prin care li se cere să returneze bani încasați în baza unor drepturi salariale acordate în trecut.
Protestul a ținut până la discuțiile cu administrația Complexului Energetic Valea Jiului, iar oamenii au coborât ulterior la lucru. Totul vine după un control al Curții de Conturi care a zguduit din temelii conducerea companiei. Inspectorii au descoperit că zeci de milioane de lei din fonduri publice destinate exclusiv închiderii și punerii în siguranță a minelor ar fi fost folosite și pentru alte cheltuieli. Mai pe românește, banii pentru galerii și siguranță ar fi ajuns la prime, sporuri, adaosuri de pensionare, dar și la achiziții precum televizoare și chiar un „sistem de gaming”. Toate acestea în condițiile în care finanțarea venea printr-un mecanism strict de ajutor de stat.
Problema s-a întors acum direct către angajați. După verificări, conducerea companiei a început procedura de recuperare a sumelor considerate necuvenite. Asta deoarece contractul colectiv de muncă negociat în trecut ar fi introdus drepturi salariale care depășeau limitele permise prin memorandumului de finanțare al companiei.
„Pentru mine este o mare mâhnire că suntem puși în situația în care executivul trebuie să pună în aplicare deciziile din raportul Curții de Conturi. Tot ce pot să vă spun este că acest lucru se știa. Liderii sindicali nu au făcut altceva decât să forțeze, la acea vreme, obținerea acestor drepturi salariale care, conform legii, nu erau cuvenite. Astăzi îmi bat capul și încerc să găsesc o soluție pentru ca viața oamenilor care intră în subteran să fie mai bună și să identificăm o variantă prin care să îi putem remunera pe măsură. Este vorba despre orice sumă care nu s-a încadrat în legea ajutorului de stat. Adică tot ceea ce depășește normele prevăzute în proiectul de închidere și punere în siguranță, încadrat clar în regimul ajutorului de stat, este considerat sumă necuvenită. Vorbim despre un contract colectiv de muncă care, potrivit raportului Corpului de Control, a fost întocmit în 2024 cu anumite clauze ce încălcau legea privind acordarea ajutorului de stat”, a declarat Marius Poșa, președintele Consiliului de Administrație al CEVJ.
Minerii spun că nu ei au făcut regulile și că nu este normal să plătească acum nota de plată pentru decizii luate la nivel administrativ. De cealaltă parte, conducerea susține că este obligată să pună în aplicare măsurile dispuse după control.
Foto arhivă
Liderii de sindicat sunt liberi? Încă sunt liberi?