Dacă n-ar fi fost discursul său explicit de Ziua Europei, am fi putut zice că se repetă. Chiar că se bîlbîie cînd tot zice de orientarea pro-vestică a partidelor din România. Pro-europenismul său a fost doar o lozincă politică, o etichetă, un criteriu, un slogan și o poveste de adormit copiii, care a dat o Coaliție. Adică invenția, găselnița și amăgirea cu care a încropit un guvern. Un fel de justificare la Bruxelles.
Și dintr-o dată argumentul lui (și al defunctei Coaliții) s-a topit, s-a risipit, a dispărut și s-a pierdut printre neuronii președintelui? A devenit pro-occidentalism. Dintr-o ficțiune politică, am sărit în vechea noastră dezbatere a decantării între Orient și Occident, a formelor fără fond, lansată de Titu Maiorescu.
Discursul critic al președintelui Nicușor Dan de Ziua Europei a lăsat electoratul cu gura căscată. Nu era nici bîlbîială, nici pană de memorie, nici renunțarea la un clișeu. Ne aflăm în fața celei mai dure poziții a unui președinte român față de Comisia Europeană. Poate chiar în fața celor mai severe obiecții ale formei actuale a proiectului european. Ceea ce n-a făcut nici unul dintre predecesorii săi postdecembriști a trîntit-o pe neașteptate Nicușor Dan după aproape un an de mandat total neconvingător.
Care sunt cauzele acestei schimbări de atitudine? Tratamentul deranjant întîlnit la reuniuni internaționale? Poziția de figurant a României în toate marile dosare ale continentului condus din ce în ce mai strîns de la Bruxelles? Greu de răspuns, pentru că poziția președintelui este fără antecedente și nu a fost exprimată de niciuna dintre forțele politice care să-l fi susținut.
De altfel, asta și contrariază. În noua sa atitudine critică, Nicușor Dan nu este acompaniat de nici o forță politică din fosta sa Coaliție. Doar populația atinsă de măsurile „reformei Bolojan” este de aceeași părere cu el. Dar și ea pare să fi fost luată pe nepregătite. Încă nu a coagulat în această direcție și nu are mijloace să se exprime. Ceea ce nu este exclus să vedem în perioada următoare.
Cei mai deranjați sunt intelectualii și artiștii care s-au trezit fără idol și au fost obligați să se mute urgent la Ilie Bolojan, încercînd să-l re-potențeze în căderea sa neașteptată. Cînd să exprime mai clar orientarea lor federalistă, s-au trezit fără dirijor. Asta și face ca protestele celor conectați direct (unii chiar finanțați) la Bruxelles să nu depășească anvergura unui orăcăit analitic.
Ce va urma? Va renunța președintele la această nouă orientare? Va face mea culpa? Va recunoaște că la Ziua Europei nu se trezise bine din somnul său? Sau noua sa poziție „pro-occidentală” și critică la adresa Comisiei Europene va continua și o vom vedea curînd și în rezultatul negocierilor cu reprezentanții partidelor parlamentare? Adică la desemnarea viitorului prim-ministru.
Se naște un înlocuitor al lui Viktor Orban sau Nicușor Dan chiar s-a trezit din somnul său politico-diplomatic și încearcă să mai recupereze într-un alt mod ceva din starea relațiilor dintre țara noastră și SUA?
O mică doză de realism odată pe an nu strică. E ca un fel de vaccin antieuropean. Dar o să-i treacă repede boala asta imaginară. Europa va fi amanta lui încă o vară.
Toată stima, nea Cornele, dar te rugăm să o lași mai moale cu părerea că lupul și-ar fi schimbat și năravul odată cu blana. Mai degrabă trebuie să vedem în această « schimbare « de discurs a prezidentului userist antiromân o tiflă dată la mișto « plevei » patriotice poreclite «antieuropeană », împrumutând pentru moment discursul liderilor acestei «pleve » pentru a o amăgi cântându-i pe plac. Adu-ți aminte că, spre rușinea domniei tale, tot așa ni-l băgași pe gât și pe useristul Bolojan lăudându-l în Cotidianul israelit pentru cât de frumos vopsise casele și juca ceardașul la Oradea.
Superba asta cu Cotidianul izraelit. Da, ne inselam cu totii dar vorba rusului : „fool me once, shame on you, fool me twice, shame on me”
Wow! Ia-ti ziso! Asa este , useristi, schimba bugging, dar ” ling” acrkeasi banane! Politice, vreau sa zic.
MAGA = MRGA si Romania pe primul plan!
nd isi pregătește viitorul mandat si are nevoie sa influenteze mentalul colectiv in directia respectiva iar asta cere timp. Mesajele pe care le transmite nu sint ale lui. Exista persoane in anturajul sau care ii măsoară pașii. nd e acela care, se uita cu dispreț la o persoană cu dizabilități care isi striga durerea in acea ședință de consiliu local la pmb. Pentru mine vorbele puterii nu au niciun fel de rezonanță. Ma ajută doar sa înțeleg intențiile ascunse in spatele lor din lipsa de onestitate si respect.
Este disperat dupa recunoasterea americanilor ! Este mana noului amb. am. !
Dar….sa vedem ! Poate ne da ieuropa o smetie de vreo 10 miliarde, ceva acolo ca lui Orban, sa vedem atunci cum este deadevaratelea….
Singura mutare pe care o poate face olimbricul ăsta pentru a împăca și capra – SUA și varza – UE – , ar fi să aducă la guvernare pe lângă PSD, sau PNL, ambele varză la ora actuală și AUR-ul !
Noaptea cotrocenistă a minții se resfrânge și asupra altora :
Populația României la 26 ian. 2026 – 18,817.201, iar AEP la 30 aprilie 2026 anunță că avem :
19.026.518 de cetățeni cu drept de vot pe listele electorale !!!!!
Nicușor nu-și poate schimba ciorapii darămite…Dar e vorba de întreținerea minciunoi că actorii, repet, actorii politici fac și desfac nu cei ce i-au pus. Că e politică nu teatru, repet, teatru politic. Se prea poate ca unii dintre ei să nici nu știe că-s trași de sfoară, folosiți dar trebuie să fie puțini. Restul sînt ticăloși.