O criză inundată de ipoteze și profeții

 

1. Celebra „coaliție pro-europeană” născută dintr-o premisă falsă se apropie de dat ortul popii. Patru partide, plus o grupare fantomatică politic (cea a minorităților) s-au încurcat în toate cele pe care și le-au propus și nu mai găsesc nici o cale de ieșire din bălăriile aranjamentelor.

2. De luni bune, încăierarea dintre PSD pe de o parte și PNL-USR (plus Comisia Europeană- tandem din ce în ce mai înlănțuit) alături de președintele Nicușor Dan s-a desfășurat mai mult pe seama amenințărilor și criticilor PSD. Sorin Grindeanu a fredonat mereu cîntecul „Te blestem, dar rămîn cu tine!”, fiind cooperant la tot soiul de măsuri, unele folositoare, altele tembele.

3. Consultarea activului PSD (cea care a dat un 97,7% în favoarea retragerii sprijinului pentru guvernul Bolojan) împinge lucrurile dincolo de hotarul flecărelii politice și impune partidului o conduită mai fermă și o strategie de preluare a puterii, chiar dacă ar fi ca ea să treacă printr-o perioadă de opoziție.

4. Discursul lui Sorin Grindeanu rostit la consultarea activului PSD a răspuns în mare parte nevoilor electoratului de stînga și a declanșat o isterie progresisto-useristă la televiziunile ajutătoare și pe net, mai ales pe TikTok.

5. Pe Tiktok și pe tot spațiul social media se desfășoară o cumplită campanie de demonizare a PSD-ului, hinghereala mediatică fiind socotită o formă a libertății de exprimare. Cînd a fost vorba de AUR și de Călin Georgescu a fost, vezi Doamne, război hibrid purtat de ruși împotriva democrației românești. Acum, cînd social media este inundată de o campanie isterică anti-PSD cu mijloace inclusiv de la Comisia Europeană, isteria postacilor progresiști este democratică, etică și legală.

6. Ciprian Ciucu, primar succesor de primar care a păgubit Capitala, s-a întors împotriva președintelui pentru că „nu m-a consultat și pe mine”.

7. Mă tem că această criză politică are la bază lucruri (afaceri) ce se ascund îndărătul așa-zisei reforme a companiilor de stat.

8. Dacă PSD-ul n-ar fi și psd-ul de altădată, m-aș gîndi măcar o clipă la o încercare de debarcarea guvernului Bolojan ca guvern păpușat de Franța și Emmanuel Macron.

9. Mă tot întreb, ce se a scunde îndărătul formulării din declarația președintelui Nicușor Dan, conform căreia partidele din actuala Colaiție au garantat „un consens în materie de PNRR și fonduri europene”. Pe ce s-au înțeles? Adică cine ce dă și ce primește?

10. Pînă la votul de ieri, comportamentul PSD poate fi socotit statutar și democratic. Abia acum a ajuns la bifurcație. Partidul acesta atît de hulit de tineretul progresist și userist se îndreaptă spre prăpastie sau o ia pe calea refacerii unei puteri de stînga?

Share

12 COMENTARII

  1. …o putere de stânga. Aici se opreşte textul editorialistului. Desigur P.S.D.nu a fost şi nici nu va fi vreodată o putere de stânga. Fantoma McCarthyismului (vezi fraţii gemeni Muraru) bântuie România de 36 de ani la fel ca Fantomele Comunismului (care nu a existat niciodată!). Atunci despre ce putere de stânga vorbim în România. Miloaga pesedistă nu are nici o legătură cu o putere de stânga veritabilă. De ce se tem cel mai mult „americanii lui Trump”? La fel ca pe vremea comisiei senatorului republican McCarthy, se tem ăn fiecare noapte că Fantoma Comunismului va distruge sau va salva America exact ca într-o povestire genială a lui Dino Buzzati: „ARMA SECRETĂ”

  2. O „criză politică” in etape bine marcate, mai ceva ca un meci de fotbal. Până aici avem remiză, cam trasă de păr, căci se știa de muult rezultatul, de vreme ce unii au anunțat că îi retrag sprijinul „eroului național” din cealaltă (de fapt din aceeași) echipă, dar el a anunțat pe tonul grav obișnuit că rămâne pe teren în ciuda tuturor…
    Abia acum lucrurile se complică nițel, și dacă avem puțină răbdare și muuult umor, vom rezista până la finalul „campionatului”.
    Cine se califică, cine câștigă și cine pierde? Bine ar fi să câștige spectatorii, adica noi, cei din tribune. Adica să ne fie mai bine!
    Nouă, celor de pe margine, care privim oarecum detașați lupta (crâncenă) din teren, cu jucători metamorfozați in iepuri, șobolani, pisici, lei, etc etc. Lor le este bine ORICUM!
    Al naibii spectacol…politico-comico-dâmbovițean!

  3. distractie maxima cu narozi ministeriabili… ce papusei simpatici… daaaa, cei mai preocupati de binele nostru… cit de induiosator… mai ca-mi dau lacrimile de hemotii cind bolojan se produce in toata splendoarea lui…

    brava ba, castravete!

  4. Ăștia au toți planurile făcute, planul A, planul B, planul C, dacă și cu parcă….majorități și plecări-sosiri, dar nu vorbește nimeni despre „elementul surpriză”! Ciiine este șăful?! 😅
    Sau…cine/ce înclină balanța?

  5. Trebuie să terminăm odată, chiar să interzicem cumva, această împărțire a partidelor pe criterii pro europene ( actuala și depășita coaliție) și partidele din opoziție pe care le califică niște neica-nimeni, unii până mai ieri , alții și în prezent și viitor , drept anti europene !
    Dacă nu mai putem fi de acord cu blestemățiile actualei conduceri urss-iste ale Europei, în frunte cu numita Ursulla, nu înseamnă că nu respectăm Europa, nu doar ca pe o entitate geografică comună, ci și economică și culturală așa cum a fost până ce au acaparat-o cei din actuala UE , care se dovedesc niște birocrați străini unii, nu doar de etnie, ci și de principiile care au stat la baza ei !

  6. Condiții puse de AUR( că tot avem reeditarea acelei ”Goane după aur”) pentru a intra la guvernare :
    – Parlament de 300 de aleși , votat prin Referendum
    – Oprirea subvențiilor pentru partide
    – Alegeri în două tururi de scrutin pentru primării și consilii județene.
    Cam puține, dar pentru început e bun și-atât …..

  7. Ziarul „Ziua” a postat o grafică excelentă: o fotografie cu congresmenii SUA, unde cei marcați în roșu sunt cei cărora le plătește bani organizația de lobby pro-israeliană AIPAC. Sunt 324 de congresmeni din 435!
    Parlamentul SUA este controlat de Israel și, din păcate, acesta nu este o teorie a conspirației .
    P.S. Așa că degeaba zbiară portocaliul că nu-i șantajat de Bibi ca să trimită la moarte americanii pentru cauze străine de ei.

  8. Deh….nu stim ce zice noul ambasador , acest Nirenberg cu toata echipa lui cea noua ( toti sionisti politici)….sunt sigur ca trage ceva sfori. A cam fost uitat, nu zice nimeni nimic, niciun ziarici , l-au uitat sau nu au voie sa zica nimic ?

  9. Până la urmă cea mai rezonabilă propunere mi se pare cea propusă de Călin georgescu:
    primele trei partide să formeze Guvernul și cred că și PSD și AUR și PNL au suficienți oameni de valoare care să conducă trebile Țării în această cumplită perioadă pe care suntem nevoiți s-o traversăm nu doar din cauza incompetenților noștri, vânduți străinilor, dar și străinilor ce au încăput pe mâna unor criminali descreierați !

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Turul penibil al premierului desemnat

Toată operațiunea cu desemnarea lui Eugen Tomac și toată...

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Turul penibil al premierului desemnat

Toată operațiunea cu desemnarea lui Eugen Tomac și toată...

Eugen Tomac: Plec încrezător de la întâlnirea cu PNL

Premierul desemnat, Eugen Tomac, a început luni consultările cu...

Nicușor Dan – muțenie și ședințe lungi

„Analiza” de la Constanța a durat pînă cînd ni...

Tomac desemnat – după bancuri, altă glumă proastă

Cînd în vîrful piramidei se cocoață sau este împins...