O instituție de stat caută directori generali

 

Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a anunțat organizarea unor concursuri pentru ocuparea mai multor funcții, iar președintele instituției, Horațiu-Remus Moldovan, a subliniat necesitatea unor „manageri competenți, integri, cu viziune și capacitate de empatie”.

Într-un comunicat, acesta a precizat că procesul de modernizare a sistemului de asigurări de sănătate continuă, accentul fiind pus pe eficientizarea resurselor umane și pe consolidarea unui management profesionist în cadrul celor 43 de case de asigurări de sănătate.

Posturile vizate sunt cele de directori generali ai caselor de asigurări, iar dosarele de înscriere pot fi depuse până la data de 4 iunie, ora 17:00. Proba scrisă este programată pentru 18 iunie 2026, la ora 10:00, iar interviurile vor avea loc pe 23 iunie.

Moldovan a dat asigurări că procesul de selecție va fi unul „corect, fără influențe politice sau de altă natură”, bazat strict pe criterii de performanță și competență. El a mai menționat că evaluarea candidaților se va face obiectiv, iar rezultatele vor sta la baza responsabilităților pe durata mandatelor.

De asemenea, interviurile vor fi înregistrate audio-video, iar reprezentanți ai societății civile — precum organizații de pacienți sau profesionale — vor putea participa ca observatori independenți.

Șeful CNAS a mai explicat că vor exista schimbări și la nivel inferior, pentru a evita ocuparea funcțiilor de conducere „pe termen nelimitat” de către funcționari publici, precum și pentru o mai bună specializare a structurilor interne.

El a subliniat nevoia de întărire a serviciilor medicale, a departamentului IT, dar și a celor de audit și control, precum și înființarea unui departament dedicat farmacoeconomiei.

În final, președintele instituției a transmis că CNAS are nevoie atât de specialiști, cât și de profesioniști cu deschidere, empatie și viziune, capabili să înțeleagă nevoile pacienților și să găsească soluții eficiente într-un sistem complex și solicitant. În opinia sa, este important ca viitorii manageri să fie orientați spre rezolvarea problemelor și modernizarea reală a sistemului de sănătate.

Share

2 COMENTARII

  1. Ăăăă, cum? Ce naiba înseamnă asta, citez „nevoia de întărire a serviciilor medicale, a departamentului IT, dar și a celor de audit și control, precum și înființarea unui departament dedicat farmacoeconomiei.”? Cumva dublarea până la redulare a numiților politic în sânul contribuțiilor pensionarilor la cnass pentru a le diminua permanent pensiile? Parcă era vorba de reducere numărul bugetarilor din politica românească, cum ii reduc daca creste numărul angajaților numiți politic? Asta e clasa uriașă a fabricii de oligarhi milionari in Romania? Deja sunt enorm de multi!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Turul penibil al premierului desemnat

Toată operațiunea cu desemnarea lui Eugen Tomac și toată...

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Audieri la DNA în dosarul Oanei Gheorghiu, fost vicepremier în Cabinetul Bolojan

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au început audierile în dosarul în care se anchetează fapte de corupție posibil săvârșite de vicepremierul Oana Gheorghiu

Petrișor Peiu, despre guvernul Tomac: „Nu există tehnocrați independenți”

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a criticat propunerile avansate...

România acuzată că blochează al treilea pod peste Dunăre

Președinta Bulgariei, Iliana Iotova, și-a exprimat surprinderea și nemulțumirea...

Eugen Tomac a dezvăluit primele nume din cabinetul său

Eugen Tomac, premierul desemnat, a vorbit luni seară la...