O judecătoare acuză: ”Miza e să transformaţi ţara într-o colonie care nu are nevoie de justiţie”

 

Cunoscuta judecătoare din Timiş Adriana Stoicescu a transmis o scrisoare deschisă adresată preşedintelui şi prim-ministrului în care afirmă că îi fie frică să iasă pe stradă, dând vina pe politicieni. Potrivit magistratului, scopul politicienilor este distrugerea completă a justiţiei independente.
Redăm textul scrisorii
Scrisoare deschisă, în loc de prânz
Domnule Preşedinte,
Domnule Prim Ministru,
Din poziţia mea de umil slujbaş al Statului Român, vă adresez, în disperare de cauză, un mesaj public.
Şi vă spun că îmi este frică.
O frică bolnăvicioasă, care mă paralizează şi mă lasă fără aer.
E momentul să vă rog să vă opriţi!
Am încercat prin toate mijloacele legale, pe toate căile, atât de limitate, să vorbesc şi să atrag atenţia.
Şi eu şi, iată, tot mai mulţi colegi, hăituiţi şi ameninţaţi.
Să spun adevărul, cu orice risc.
Să arăt cu degetul, în primul rând spre noi.
Astăzi aflu că, în următoarele zile, ar trebui să îmi fie frică să ies pe stradă.
De vreo 10 ani îmi e, oarecum, teamă de oameni.
Mă gândesc de 10 ori înainte de a ieşi la o cafenea pentru că nu ştiu dacă nu voi fi înregistrată când mă plâng de volumul de muncă.
Şi tot „am muşcat-o”….
Am renunţat să merg la petreceri sau la nunţi.
Ştiu, îmi rămân înmormântările…. Vârsta, de…
Dar să îmi fie frică să ies pe stradă, pentru că aşa îmi doreşte un politician, ei bine, la asta chiar nu m-am gândit.
Iar vinovaţii pentru situaţia asta sunteţi dvs, stimaţi domni.
Dvs şi colegii dvs.
Prin absolut toate declaraţiile publice din ultima vreme nu aţi făcut altceva decât să aruncaţi minciuni, să întreţineţi artificial conflicte de dvs provocate, să asmuţiţi pur şi simplu oamenii împotriva noastră.
Avem probleme în justiţie, ştiu. Aşa este.
Multă mizerie, ascunsă, sub preş, de ani mulţi. Aşa este.
Tăcere prea multă, uneori complicitate morală, vezi “partenerul de nădejde al DNA”, printre altele. Aşa este.
Delăsare în a ne face curăţenie în propria ogradă ? Poate.
Dar, de aici până la a ne transforma în ” cancerul ţării”, „ciuma societăţii” e o cale lungă, nu credeţi?
În fapt, tot ceea ce vă doriţi dvs şi colegii politicieni este să distrugeţi complet justiţia independentă.
Atât.
În ultimii ani, graţie schimbării de paradigmă în ceea ce se numeşte lupta anticorupţie, v-aţi pierdut şansele de manevră în ceea ce priveşte adversarii politici.
Prin noua conducere a DNA, pe care vă doriţi cu disperare să o înlăturaţi, dosarul penal a rămas doar atât, fără a mai fi teribila armă de decimare a celor neagreaţi şi neafiliaţi.
Prin noua conducere a ICCJ, căile bătătorite spre defunctul câmp tactic au dispărut.
Şi de asta Savonea trebuie să dispară.
Pentru a vă atinge scopurile absolut mizerabile sunteţi gata să pârjoliţi tot, să ne puneţi ţinte pe spate şi să ne duceţi în arenă, pentru că dacă pâine nu mai este, circul trebuie să continue.
Tot ceea ce faceţi a mai fost făcut.
A început cu nişte semne galbene pe haine, mai precis. Nu demult, la scara istoriei….
Pentru mine, nimic nou, am avut supravieţuitori în familie….
Am obosit. Şi eu şi mulţi dintre colegii mei.
Ar trebui să plecăm, aşa cum ne cere vocea poporului, să vă lăsăm să faceţi ce vreţi.
Să ne lăsăm omorâţi cu pietre, în numele dreptăţii cosmetizate, aşa cum vă doriţi.
Adică în numele minciunii.
Miza tuturor acţiunilor dvs este să transformaţi ţara asta într-o colonie care, prin statutul ei, nu are nevoie de justiţie.
Am înţeles asta.
Problema poporului e că, atunci când va înţelege şi el, va fi prea târziu.
Semnul distinctiv îi va viza pe toţi….
Numai bine vă doresc, din îndepărtatul şi tot mai tristul Banat.
Timişoara a murit de mult timp.

 

Share

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Turul penibil al premierului desemnat

Toată operațiunea cu desemnarea lui Eugen Tomac și toată...

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Blocaj în Justiție: instanțele și parchetele își suspendă activitatea 08:00–12:00

Personalul auxiliar de specialitate și personalul conex din sistemul...

Lupta împotriva urii devine ea însăși un instrument de instigare la ură

Scrisoare deschisă Către: Camera Deputaților a României În atenția: Doamnelor și...

Judecătoarea Adriana Stoicescu: ”A cui e Timișoara?”

Judecătoarea Adriana Stoicescu, fost președinte al Tribunalului Timiș, îi...

Justiție imparțială la Înalta Poartă…

Preluată din fotbalul de maidan, sintagma „el centrează și...