Oana Gheorghiu acuză PSD că a ”vândut țara”

 

Vicepremierul Oana Gheorghiu susține că PSD folosește în mod populist tema „vânzării țării” pentru a ataca reformele propuse de Ilie Bolojan în privința companiilor de stat. Ea afirmă că aceeași formațiune politică a decis în trecut privatizarea sau listarea unor companii importante din România, printre care Petrom, Romgaz, Nuclearelectrica și Hidroelectrica.

În mesajul său, Gheorghiu arată că aceste decizii au avut loc în guverne conduse de PSD și că statul a rămas, în multe cazuri, acționar majoritar. Ea susține că aceste exemple contrazic discursul actual al partidului, care critică listările și le prezintă ca pe un risc pentru economie.

Potrivit Oanei Gheorghiu, listarea parțială a companiilor de stat nu înseamnă cedarea controlului asupra acestora, ci atragerea de capital, creșterea transparenței și îmbunătățirea modului de administrare. Ea afirmă că astfel de măsuri pot întări companiile și pot aduce beneficii economiei.

În viziunea sa, opoziția PSD față de aceste reforme are la bază dorința de a păstra controlul politic asupra companiilor de stat. Gheorghiu susține că acest control permite utilizarea lor în interes de partid și nu în interes public.

Declarația completă a Oanei Gheorghiu

PSD vrea să scape de Ilie Bolojan pentru că „ne vinde țara”, așa că inițiază o lege ca să „apere” ei companiile de stat.
Hai să vedem cine „ne-a vândut țara”:
 1. Sidex Galați – privatizată în 2001 de prim-ministru PSD Adrian Năstase;

2. Petrom – listată și apoi privatizată (2001-2004) de prim-ministrul PSD Adrian Năstase;
3. Distrigaz Sud – privatizată în 2004 de prim-ministrul PSD Adrian Năstase;
4. Distrigaz Nord – privatizată în 2004 de prim-ministrul PSD Adrian Năstase;
5. Nuclearelectrica – listată în 2013 de prim-ministrul PSD Victor Ponta;
6. Romgaz – listată în 2013 de prim-ministrul PSD Victor Ponta;
7. Electrica – listată în 2014 de prim-ministrul PSD Victor Ponta;
8. Hidroelectrica – listată în 2023 de prim-ministrul PSD Marcel Ciolacu.
Astăzi, PSD vine să manipuleze cu același slogan din anii ’90.
E trist că, indiferent căt a evoluat poporul român de atunci, liderii PSD preferă să rămână ancorați în trecut.
Cele mai importante listări din România au fost făcute chiar de cei care astăzi le contestă: Nuclearelectrica (2013), Romgaz (2013), Electrica (2014), Hidroelectrica (2023).
În toate aceste cazuri, statul a rămas acționar majoritar.
Companiile nu au fost „vândute”, ci au devenit mai valoroase, mai transparente și mai bine administrate.
Și totuși, astăzi ni se spune că listarea este periculoasă.
Adevărul este simplu: România a făcut deja privatizări reale — acolo unde statul a cedat controlul, dar nu despre asta vorbim astăzi.
Astăzi vorbim despre listări minoritare (5–10%) prin care:
aduci capital fără dobândă
crești valoarea companiei
introduci transparență și disciplină
creezi oportunități pentru fondurile de pensii ale românilor
Mai bine deții 75–80% dintr-o companie valoroasă, decât 100% dintr-una sortită falimentului.
De ce deranjează listarea?
Pentru că o companie listată nu mai poate fi controlată discreționar. Pentru că trebuie să raporteze public. Pentru că devine mult mai greu de folosit ca instrument politic.
Asta este, de fapt, miza. Nu „vânzarea țării”, ci pierderea controlului netransparent asupra unor resurse ale statului, folosite ca să alimenteze setea băieților deștepți trimiși de la partid.
Ipocrizia este evidentă: același instrument care ieri era „un succes pentru România” devine astăzi „un pericol”.
Economia nu funcționează pe bază de sloganuri. Ea funcționează pe bază de reguli, capital și încredere.
Iar România are nevoie astăzi de companii de stat care creează valoare pentru cetățeni, nu de companii capturate de interese politice.
Voi continua, alături de prim-ministrul Ilie Bolojan, mandatul de a face curățenie în companiile de stat și nu voi accepta în nicio clipă șantajul și populismul PSD.
„Până aici. Ajunge”.

Share

5 COMENTARII

  1. Oana Gheorghiu vorbește de listare și atragere de capital prin emisiune de acțiuni, dar nu este decât o fentă. În fapt, companiile valoroase ca Hidroelectrica, Romgaz, vor fi ciopârțite prin vânzare de acțiuni.

  2. ‘Consensul national’, din perioada premergatoare aderarii la cele doua structuri, NATO si UE, tanti asta spune ca a fost vina doar a unui partid. Referitor la listarile incepand cu 2013, daca tot da vina pe acel partid, de ce trebuie sa faca si ceilalti la fel? Daca ‘aia’ au vandut tara, ‘astia’ de ce continua? Doar ca sa spuna: ‘ei au inceput’? Aaa, desigur, acum listarea va fi transparenta, nu cum a fost listarea, tot pe bursa, a acelui partid. Conform zicalei: ‘listarea noastra este mai transparenta decat listarea voastra, insa nu scoatem un cuvant despre vanzarile anterioare aderarii, la care am fost parte’… 😉

  3. alegeti „patriotii” ! …rade ciob de oala sparta! orice vanzare/listare s-a dovedit a fi un dezastru socio-economic pentru romani si Romania dar politicienii inconstienti (majoritatea dintre ei!) continua cu aceasta apoteoza a vanzarii si tradarii de neam…unii vand (acum bolojan &Co) ca sa aiba alti ce sa fure sau sa obtina foloase necuvenite (vezi ” specialii”)

  4. Greșit fa toant-o! PSD urla la USR-isti că, vând totul din Romania și mint prin încălzirea acțiunilor folosind cuvinte care acoperă vânzarea și distrugerea țării noastre! Exact cum se urla cu fondurile europene, cică sunt pentru Romania! Sunt pentru Romania dar sunt direcționate strict pentru buzunarele mizeriilor politice din conducerea României pentru susținerea vânzărilor său înstrăinării a tot ce mai exista in Romania noastră actuală! Așa că, sa va dea Dumnezeu exact binele pe care il produceți țării fara vina țării, până la apusul soarelui🙏🙏🙏 zilnic!

  5. Aceasta gaunoasa fara meserie, care a furat banii pentru un asa zis spital, bate campii. Cum sa listezi la bursa o intreprindere pe pierderi ? Cine o cumpara ? Probabil unul la fel de destept ca doamna creata. Habar nu are pe ce lume traieste. De unde o gasisi Boulojanne ? Mai ai specialisti la fel de valorosi ?

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Vetuța Stănescu și Călin Marian, lipiți de Bolojan

Președinta PNL Hunedoara, deputatul Vetuța Stănescu, rămâne de partea lui Ilie Bolojan,

Poezie turcească, matematică australiană

Știți vorba aia veche de pe stadion, „am jucat minunat, dar am luat bătaie”?

AUR: Desemnarea lui Veștea adâncește criza politică

AUR reacționează la decizia lui Nicușor Dan de a-l însărcina pe Adrian Veștea cu formarea unui nou Guvern,

Brazilia a scăpat ieftin

Noi, cei care am crescut cu posterele marilor echipe ale Braziliei pe pereți, am fost obișnuiți cu o regulă clară,