
Pă șioseaua cu trei cruci, popii-șefi dau mult din buci
LĂSAȚI UN MESAJ
CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.
Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.
Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!
În sfârşit: NO COMMENT!
Cei ce conduc lumea nu mai au nevoie de religii. La noi de creștinism. Unii zic că de pe la 1848. Nu știu cîți din arhiereii din BOR sînt fără studii în Occident. Tot mă-ntreb, dacă ortodoxia e dreapta credință, ce au de-nvățat de la papistași și pocăiți. Patriarhul Daniel pe lângă studii-n străinătate a fost lector la ceva institut ecumenic din Elveția furajat de un Rockefeller (Institut œcuménique de Bossey). Iar asta din 1988 pînă 1 martie 1990. Nasing tu si, muv on!
Am cam încurcat anii la Bossey, Elveția, în privința patriarhului Daniel. Din wiki: „Din anul 1980 a activat ca lector la Institutul ecumenic de la Bossey – Elveția (în perioada 1986-1988 fiind și director adjunct), fiind și profesor asociat la Geneva și Fribourg (Elveția). A participat la numeroase întruniri pentru promovarea ecumenismului: al treilea Congres ortodox al Europei Occidentale de la Amiens, lângă Paris (1977), Colocviul despre Filioque de la Klingenthal Franța (1978 și 1979), Conferința studenților creștini de la Wellesley – S.U.A. (1979) și la Conferința ecumenică de la Cambridge Boston, S.U.A. (1979), ambele cu tema „Credința, știința, viitorul”, Reuniunea ecumenică asupra spiritualității creștine de azi de la mănăstirea Valamo -Finlanda (1981), Reuniunea ecumenică „Iisus Hristos – Viața lumii” de la Niederaltaich – Germania (1982); Reuniunea ecumenică asupra rugăciunii pentru unitatea creștinilor de la Veneția (1982), a VI-a Adunare generală a Consiliului Ecumenic al Bisericilor de la Vancouver (1983) etc”.
Ba avem, că acolo stau o mulțime de acoperiți
Acoperiți cu și de prezervative sau, cremuiti cu zeama de cuc prin cavitatea bucala ori anală😉?!