Tânărul în vârstă de 25 de ani, originar din localitatea arădeană Sântana și diagnosticat anterior cu hantavirus, a primit avizul de extern în cursul zilei de joi de la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Arad. Informația a fost furnizată inițială de către publicația locală Aradon.ro.
Eficacitatea schemei terapeutice administrate a condus la însănătoșirea pacientului, permițând astfel externarea sa. Simina Roz, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad, a confirmat oficial că bărbatul a părăsit spitalul joi, după o perioadă de spitalizare începută pe data de 8 mai în cadrul Secției Clinice de Boli Infecțioase pentru adulți. Analizele de laborator au evidențiat faptul că acesta contractase una dintre variantele de hantavirus specifice teritoriului României. Este important de menționat că aceste tulpini virale nu prezintă riscul de transmitere între oameni, modalitatea de contagiune fiind documentată exclusiv de la rozătoare către populația umană.
Potrivit sursei citate: „Rezultatele anchetei epidemiologice indică faptul că, cel mai probabil, focarul de infecție pentru acest tânăr a fost Spitalul de Psihiatrie din localitatea Ștei, județul Bihor, unde acesta a fost internat pe cele două zile de trei ani. propriu, el sa prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Arad manifestând stări febrile pronunțate, situație care a dus ulterior la confirmarea prezenței hantavirusului. în organismul său.”
În concluzie, cetățeanul arădean a fost lăsat să plece acasă după ce a urmat cu succes protocolul medical recomandat de specialitate, ajungând într-un stadion de vindecare clinică ce a permis reintegrarea în comunitate.
Sursa: Aradon.ro
De roman nu se leaga boli de-astea, hantavirus, covid, etc, ci numai prostia, hotia si incompetenta! Iar un mare fas cu “boala” asta.
Cred că e clar pentru toți: psihiatria e focarul de hantavirus in Romania 😂😂! Mă, ce dracu aveți cu bolnavii psihic de va agățați de secțiile de psihiatrie, ei sunt următorii cobai din Romania?!