Sâmbătă, 23 mai, iubitorii de artă și istorie sunt invitați la o incursiune în universul Monarhiei Române. Cu ocazia „Nopții Muzeelor”, porțile imobilului de pe strada Zăvoi nr. 28 A, din Deva, se deschid vizitatorilor până la ora 00,30.
Pe lângă monumentul din bronz al Reginei Maria, opera sculptorului Ioan Bolborea, și alte lucrări de artă, gazdele vă vor oferi o întâlnire cu figurile emblematice ale Casei Regale, prin intermediul unor documente și lucrări originale care poartă amprenta autenticității, tezaure documentare de o valoare inestimabilă, sub egida „Porți deschise spre Regina Maria”.




Vizitatorii vor putea vedea reprezentări grafice și documentare ale Regelui Carol I , arhitectul României moderne, și ale Regelui Ferdinand I , „Întregitorul”, a Principesei Ileana, a cărei noblețe și dedicare față de popor au rămas întipărite în memoria colectivă.
Într-o lume a replicilor digitale, posibilitatea de a vedea un document original de acum un secol transformă o simplă vizită la muzeu într-o experiență personală de reconectare cu rădăcinile naționale.
Accesul publicului este gratuit, în limita intervalului orar anunțat, oferind ocazia perfectă pentru o plimbare nocturnă prin paginile vii ale istoriei locale și naționale. Totodată, veți putea admira cea mai cuprinzătoare priveliște nocturnă a municipiului Deva, de pe platoul unde se înalță statuia Reginei Maria.
Sunt așteptați toți cei pasionați de istorie, dar și tinerii dornici să înțeleagă mai bine destinul regalității în România, să profite de acest program extins și să descopere fascinanta poveste a celor care au pus bazele statului modern.
Umor negru am citit din titlul articolului și imediat am direcționat acest umor spre conducerea României(parlament, guvern și Cotroceni plus Isărescu BNR), doar ei au porțile deschise larg să meargă la regina Maria, sa ii mai vedem exact cum o vedem pe Maria Regina🙏🙏🙏!