Premier tehnocrat? Nicușor Dan: „Este un scenariu care are șanse”

 

Președintele Nicușor Dan a apreciat marți că variante de guvern sprijinit de majoritate în Parlament sunt relativ puține, precizând că varianta unui premier tehnocrat este ”un scenariu care are șanse”.

El a fost chestionat despre posibilitatea numirii unui premier tehnocrat.

„Este un scenariu care are șanse. În mintea mea da, nu le-am avansat (n.r. numele tehnocraților), pentru că voi avansa, dacă va exista o formulă majoritară pentru asta”, a afirmat Nicușor Dan.

Președintele a mai fost întrebat dacă mai există varianta desemnării lui Ilie Bolojan ca premier.

„Cu titlul general, solicitarea mea, pe care o să o am cu toate delegațiile de partide cu care ne vom întâlni, pentru oricare din propunerile de Guvern, întrebarea mea va fi dacă are sau nu are deja negociată o majoritate. Ăsta este răspunsul general. Și, așa cum văd eu din discuțiile preliminare, dacă partidele, şi mă aștept să-și păstreze opțiunile pe care le-au expus deja în spațiul public – de fapt, variante de guvern sprijinit de majoritate în Parlament sunt relativ puține, și eu nu o să facă experimente, și nu cred că e util pentru România azi să facem experimente în care să propunem premieri și să-i lăsăm pe ei să vadă dacă strâng sau nu o majoritate. Deci, ce vreau eu să obținem în urma acestor discuții cu partidele: să obținem o propunere de premier și, bineînțeles, și elemente compatibile de program pe chestiunile esențiale care să strângă o majoritate, înainte că eu să desemnez Prim-ministrul”, a răspuns Nicuşor Dan.
.

Share

1 COMENTARIU

  1. De ce guvern de tehnocrați? Tehnocrații nu au participat la alegeri, tehnocrații nu reprezintă cetățenii și nici tara, nu au dreptul să reprezinte tara pentru că, NU AU MANDAT DE LA CETĂȚENII ROMANI! Exclus guvern de tehnocrați, e nelegal!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Se adâncește fisura în PNL…

O nouă lovitură pentru Bolojan vine din interiorul PNL, de la unul dintre cei mai importanți lideri ai partidului.

Eugen Tomac și-a depus mandatul. Nicușor Dan l-a înlocuit cu Adrian Veștea

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că premierul desemnat Eugen Tomac şi-a depus mandatul,

Ţeapă cu 72.000.000 lei, la o primărie PSD din Hunedoara

Plouă cu bani şi ai noştri se îneacă de-a-n proasta fiindcă nu-i pot drena în conturile clientelare.

Mondialul nu doarme

E liniște afară, dar pentru noi, microbiștii adevărați, ziua abia acum începe.