Președintele Nicușor Dan a apreciat marți că variante de guvern sprijinit de majoritate în Parlament sunt relativ puține, precizând că varianta unui premier tehnocrat este ”un scenariu care are șanse”.
El a fost chestionat despre posibilitatea numirii unui premier tehnocrat.
„Este un scenariu care are șanse. În mintea mea da, nu le-am avansat (n.r. numele tehnocraților), pentru că voi avansa, dacă va exista o formulă majoritară pentru asta”, a afirmat Nicușor Dan.
Președintele a mai fost întrebat dacă mai există varianta desemnării lui Ilie Bolojan ca premier.
„Cu titlul general, solicitarea mea, pe care o să o am cu toate delegațiile de partide cu care ne vom întâlni, pentru oricare din propunerile de Guvern, întrebarea mea va fi dacă are sau nu are deja negociată o majoritate. Ăsta este răspunsul general. Și, așa cum văd eu din discuțiile preliminare, dacă partidele, şi mă aștept să-și păstreze opțiunile pe care le-au expus deja în spațiul public – de fapt, variante de guvern sprijinit de majoritate în Parlament sunt relativ puține, și eu nu o să facă experimente, și nu cred că e util pentru România azi să facem experimente în care să propunem premieri și să-i lăsăm pe ei să vadă dacă strâng sau nu o majoritate. Deci, ce vreau eu să obținem în urma acestor discuții cu partidele: să obținem o propunere de premier și, bineînțeles, și elemente compatibile de program pe chestiunile esențiale care să strângă o majoritate, înainte că eu să desemnez Prim-ministrul”, a răspuns Nicuşor Dan.
.
De ce guvern de tehnocrați? Tehnocrații nu au participat la alegeri, tehnocrații nu reprezintă cetățenii și nici tara, nu au dreptul să reprezinte tara pentru că, NU AU MANDAT DE LA CETĂȚENII ROMANI! Exclus guvern de tehnocrați, e nelegal!