Eugen Tomac este insinuat drept o soluție „tehnocrată”. Curios. Pentru că Tomac nu este tehnocrat. Este un politician crescut în poala lui Traian Băsescu. Șef de partiduleț. Faptul că PMP-ul născut de Traian, alăptat de Nuți și dat în custodie lui Eugen nu mai este în Parlament nu îl transformă pe acest produs al creuzetului est-european în specialist independent, după cum falimentul unei firme nu îl califică pe director pentru a fi consultant neutru. Mai interesant este altceva. În jurul președintelui care abordează Constituția așa cum o face și cu covorul roșu, mai mult pe lângă, gravitează de ceva vreme aceeași colecție de lideri politici rămași mai mereu pe dinafară sau, în cel mai bun caz, ejectați rapid. Fără bază electorală serioasă, Tomac, Orban sau Cioloș reprezintă fiecare o formațiune politică redusă la dimensiuni de buzunar. Împreună însă încep să semene cu materia primă pentru o nouă „frittata” politică. Pregătită din resturi asezonate cu „ouăle” sistemului, improvizația noastră politică poate da impresia de consistență, dar nu este altceva decât o improvizație.
Se spune că președintele mediază între partide. Dar când aduni în jurul tău doar șefii partidelor naufragiate, nu mai pari mediator. Pari colecționar de potcoave de cai morți.
Așa că întrebarea devine inevitabilă: asistăm la desemnarea unui premier sau la inventarierea pieselor pentru un viitor partid prezidențial?
În politica românească nu se aruncă niciodată resturile. Ele se reciclează cu pretenții de tehnocrație. Acum mulți ani, deșeurile erau gestionate sub sloganul celor 3R: reducere, refolosire, reciclare. Azi recuperăm, recondiționăm și relansăm piesele de inventar necasate din magazia sistemului.
Politica românească are o remarcabilă economie circulară: nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul se reinventează. La vremuri noi, tot noi, firimiturile…
“Pregătită din resturi asezonate cu „ouăle” sistemului” – bine spus ale sistemului ca Presedintele n-are… Cat despre Genucu nost’ de peste Prut – dizaster!
Totusi, ar fi bun de premier in Moldova, mai ales ca detine si cetatenie rusa!
Bine zis. Oamenii Băsescului sunt greu de înlăturat de peste tot pe unde s-au ițit. Asta pentru că băsismul e o boală incurabilă. E suficient să ne uităm la ‘telectualii matrozului, care periodic reapar să ne învețe binele și răul, deși de-a lungul timpului s-au demonstrat a fi clarvăzători ca napul.
Simpla desemnare a acestui individ este o rușine și o degradare a statului român!
Nu se poate mai jos!
Ce, care tehnocrat? Bolândul asta tolomac e șeful pmp/mp/lingău total Petrov betivanul turnător! Nu e tehnocrat, oameni buni! Ați uitat cum în timpul lui Petrov betivanul turnător, jicnea cetățenii români, acest născut ukrainean, trăit prin aerul de peste Prut, cu origini ruse și actualmente cu acte românești?!
Beton spus! Apropos, s-a uitat cineva pe wikipedia sa vada exact cine e individul Evgheni Tomac?
Băsescu nu i-a fost lui Tomac decât “mamă-surogat”. ADN-ul Tolomacului trebuie căutat dincolo de Nipru în obligațiile “marinaresti” ale lui Smeagol devenit, după ce a pus mâna pe “inel” Gollum…
Eu cred că Tomac ăsta este numit de fapt de către Zselensky personal. Nicușor Dan doar simulează că își îndeplinește funcția. Va fi ca un fel de șefuleț mai mic al lui Nicușor Dan. Șeful ăl mare rămâne Zselensky. Mai rămâne ca șeful statului major general care e acuzat de corupție să fie înlocuit cu un general ukrainian și gata, intrăm în rândul lumii.
O gravă problema pentru tot ce înseamnă Romania, adică, toromac prea.muie.r și partidele votate de cetățeni cu peste 15% langa restul intra in opoziție și niciun partid votat masiv de cetățeni în prima linie la guvernare! Toți în opoziție dar, doar clanurile interlope și mafiote/infractori in practica merg mai departe pe susținere lătrau prea.muie.r guvern român și aiurit Cotroceni. Haoleuuuu muicăăăă, un rus la rădăcini va fi prea.muie.r în Romania urlătorilor gen: legături cu Rusia, fonduri de la Rusia, marsh la Kremlin, cu legături in ukraina mamei dolores Romania și neamuri proaste peste Prut cu aceeași mama dolores salvatoare Romania. Marsh bai javrelor infecte!