Reacții acide la punerea sub acuzare a șefului Statului Major al Armatei Române, Gheorghiță Vlad. Dosarul a fost detonat în plin scandal al dronei.
Robert Turcescu crede că ar putea fi vorba despre mai mult.
„I-auzi, ia! Un găinar în fruntea Armatei Române! Daaar, eu nu m-aș grăbi să cred “sursele oficiale”. Adică în plină criză de securitate, cu drona căzută peste bloc la Galați, tu, stat român, îți tragi și un glonț în cap prin punerea sub acuzare a șefului Armatei?! Nu creeeeed! Eu lansez alte două ipoteze: ori Gheorghiță n-a vrut să păteze haina militară și să meargă pe “narativul oficial” cu drona rusească, ori l-au prins cu niște comisioane mari pe contractele SAFE. Dosarul cu suplimentarea locurilor “la stat” pe pile e nutreț pentru proști, părerea mea! Și chiar daca speța e reală, nu era nicio urgența s-o detonezi acum. Doar dacă, ce să vezi, a fost nevoie de eliminarea lui Gheorghiță dintr-o schemă… „, a scris Turcescu.
La rândul său, fostul premier Victor Ponta remarcă momentul chemării la DNA a generalului, afirmând că în plină criză de securitate, să îl târăști la DNA pe șeful Statului Major al Apărării pe motiv că ar fi intervenit pentru fiica unui coleg i se pare o mostră de “tesla in ….” , tipic românească.
„Nu mai este nevoie să ne atace Rusia, că ne atacăm noi singuri.
Nu mi-a plăcut niciodată de generalul Vlad Gheorghiță, pentru că ieșea la televizor și spunea niște lozinci destul de stupide, făcute special să „cadă bine” la urechile politicienilor pro-război.
Dar astăzi, în plină criză de securitate, să îl târăști la DNA pe șeful Statului Major al Apărării pe motiv că ar fi intervenit pentru fiica unui coleg mi se pare o mostră de “tesla in ….” , tipic românească!
Ce mesaj transmitem unui public deja panicat de tot felul de „analiști” care se isterizează pentru bani și like-uri pe Facebook, susținând că suntem în război? Ce mesaj transmitem Rusiei, care ne vede din ce în ce mai mult ca pe un inamic și o țintă? Ce mesaj primesc militarii din subordinea generalului Gheorghiță, văzându-și comandantul umilit pentru un fleac? Ce mesaj transmitem Armatei Române, instituție pe care trebuie să o respectăm mai mult ca niciodată în ultimii 80 de ani?”, a scris Ponta pe pagina sa de Facebook.
Ce era de făcut, în opinia sa?
„Într-o țară normală la cap, dacă exista o problemă serioasă cu șeful Armatei Române, atunci președintele era informat discret de procurorul general și, pentru binele țării, se găsea un pretext onorabil pentru „trecerea în rezervă”.
Așa, practic, ne împușcăm între noi ca niște bieți șefi de clanuri de cartier. După aceea urlăm că nu suntem în stare să ne apărăm de dronele rusești!
Știu că Miruță, ministrul Apărării, își freacă mâinile de fericire că a mai scăpat de cineva al cărui principal „defect” este că nu este USR-ist. Știu că „focile” #rezist vor mereu dosare, chiar și atunci când acestea se dovedesc ridicole.
Dar acum ne sabotăm singuri într-un ritm fără precedent. Oare mai reușim să revenim, măcar cât de cât, la normalitate?”, a conchis Victor Ponta.
Colcaie gloata de politicieni de infracționalitate și, e agățat șeful militar de la apărare! Chiar au înnebunit USR-istii cu 9-10% voturi false la alegeri, și la armata se vrea schilodirea și destabilizarea prin numirea unuia de-al lor?! Nu, nu cred in acest comunicat al entității care l-a scris.
Domnule Șef al Armatei,Considerați că este suficient ceea ce ni s-a oferit în materie de apărare, după decenii în care am trăit în pace, iar armata a fost finanțată cu resurse alocate din educație și alte domenii cu performanțe notabile?Nu avem o imagine clară asupra situației, mai ales că au fost invocate diverse motive, precum lipsa sistemelor anti-dronă, deși la una dintre expozițiile de la Cotroceni am observat astfel de echipamente. Dacă această informație este corectă, nu credeți că ar fi fost necesar să fim informați cel puțin de la începutul conflictului de la graniță?În cazul în care s-au luat măsuri corecte pentru a preveni distrugeri majore, nu ar fi fost util să știm care ar fi fost posibilele daune și ce măsuri trebuie să adoptăm noi, cetățenii din localitățile cu blocuri, pentru a ne proteja de eventuale atacuri cu drone pe timp de noapte?Dacă există o altă explicație, nu ar fi trebuit să fim informați că singura noastră soluție este intervenția divină?Vă mulțumesc.
De acord cu varianta : „Doar dacă, ce să vezi, a fost nevoie de eliminarea lui Gheorghiță dintr-o schemă…” si adaug : o schema USR-ista ! Astia „trebuie” sa se infiltreze peste tot . „Its a must”, asa le-a spus Soros….
Dacă nici acum Armata nu dă o lovitură de stat să preia conducerea României înseamnă că are la vîrf niște lichele cărora nu le pasă de soarta Țării. Ca militar patriot n-ar trebui să suporți pasiv umilința și bătaia de joc a unor papițoi sataniști-globaliști care distrug Țara, îi vând pe nimic bogățiile și cumpără la prețuri exorbitante armament depășit, ca tancurile cu care nu mai pot lupta decât împotriva demonstranților .
P.S. la câte jafuri și hoții se dedau niște lichele politice, favorizarea unui student pare un pârț ieșit din izmenele vreunui boșorog sorosist , așa că dacă nici acum militarii patrioți nu profită de ocazie spre a ne scăpa de lichelele infiltrate peste tot la conducerea României spre disoluție statală, înseamnă că-și merită soarta .
La arme ! Ce mai așteptați ?!
„Dulce ca mierea e glonţul Patriei”, autor: Petru Popescu, a fost un roman de succes. Punct.
Vlad Gheorghiță= Nicolae Ciucă=PROSTOCRATIE
Armata ukrainiană a cumpărat de la compania Cascade Systems situată în Hillsboro, Oregon tehnologia care permite preluarea controlului asupra dronelor adversarului și redirijarea acestora după bunul plac. În asta mai mult ca sigur că sunt băgați CIA și MI6. Așa că incidentul cu drona de la Galați e mai mult decât suspect. În plus, cred că serviciile de inteligență românești sunt la curent cu anumite evenimente doar pentru faptul că au ochii beliți și urechile bine ciulite, iar nu pentru faptul că aroganții colaboratori occidentali le-ar oferi informații pe tavă. Includ și ukrainienii în rândul colaboratorilor occidentali aroganți. Cât despre domnul general chiar nu știu de unde bate vântul. Clar e faptul că stafful ukrainian corupt și stafful european corupt au nevoie de continuarea războiului cu rușii până la calendele grecești.
Dai în mine, dai în tine, adică armată, dai în fabrici și uzine. Tot așa a pățit și Dragnea. Așa să pățească și ăsta.