Reacții și promisiuni ale parlamentarilor hunedoreni, la plecarea Guvernului Bolojan

 

Deputatul Natalia Intotero reacționează după căderea Guvernului, spunând că PSD va susține un viitor Executiv care va repara ceea ce s-a distrus în mandatul lui Bolojan.

„Moțiunea de cenzură a trecut!
Se încheie o perioadă grea, în care prea mulți români au dus povara unor decizii nedrepte. Prea multă presiune pe veniturile oamenilor, prea multe scumpiri care au afectat familiile românilor.
România are nevoie de echilibru, respect și soluții reale.
Partidul Social Democrat va susține un Guvern care repară ce s-a stricat și redă speranța și bunăstarea românilor”, spune Natalia Intotero, vicepreședinte al Camerei Deputaților, într-un mesal pe pagina sa de Facebook. 

Contactată pentru a explica la ce reparații a făcut referire, Natalia Intotero a spus că, în primul rând este nevoie de o repunere în drepturile care le-au fost tăiate a veteranilor, mamelor aflate în concedii de maternitate, a persoanelor cu dizabilități etc.. Totodată, este nevoie de un control al prețurilor la carburanți, dar și a altor costuri zilnice, pentru că traiul a devenit o povară pentru majoritatea românilor. Și, nu în ultimul rând, deputatul Natalia Intotero a subliniat că este nevoie de transparență și de dialog din partea viitorului premier.

„Este nevoie de mai multă transparență, iar premierul să fie un om al dialogului atât cu partidele care vor forma guvernarea, cât și cu cele din opoziție. Cei de la AUR au făcut o solicitare de trei luni pentru ca domnul Ilie Bolojan să se prezinte în Parlament la Ora Premierului, dar nu s-a prezentat. Faptul că moțiunea a trecut cu un număr record de voturi este un semnal clar că Guvernul Bolojan a reușit să provoace o adevărată revoltă în rândul parlamentarilor. 

Le mulțumesc colegilor care au votat moțiunea și au înțeles că voința românilor trebuie respectată. În toate studiile, peste 80 la sută dintre români spun că țara nu merge într-o direcție corectă. Cred că această opinie a oamenilor trebuie auzită”, a precizat Natalia Intotero.

În ceea ce privește o viitoare guvernare cu premier PSD, vicepreședinta Camerei Deputaților a spus că partidul este pregătit să preia guvernarea, contrar celor vehiculate de unele forțe politice.

Și deputatul hunedorean Ilie Toma a transmis un mesaj, după ce votul pe moțiune s-a încheiat. Acesta a amintit despre toate motivele pentru care Guvernul a fost demis, incluzând aici vânzarea companiilor strategice, prăbușirea puterii de cumpărare a românilor dar și alte aspecte.

„Ilie Bolojan pleacă de la Palatul Victoria lăsând în urmă o Românie îngenuncheată de inflația record, de taxele sufocante și de o economie în recesiune. Demiterea sa a fost un act democratic și necesar pentru a opri prăbușirea puterii de cumpărare a românilor, vânzarea activelor strategice și listarea la bursă a companiilor din sectorul de apărare.
Această demitere este consfințită de cel mai mare scor înregistrat vreodată la o moțiune de cenzură din istoria României — un vot zdrobitor de 281 de voturi «pentru» — care reflectă eșecul total al unei administrații rupte de realitate.

Este timpul pentru o guvernare care pune oamenii, nu orgoliul, pe primul loc!
Nu PSD a generat criza politică, ci toți cei care au făcut scut în jurul lui Ilie Bolojan. Când economia se prăbușește și Piața Victoriei e goală, a face scut în jurul unui premier eșuat nu este loialitate, ci iresponsabilitate. Criza s-ar fi rezolvat de mult dacă susținătorii lui înțelegeau că România nu stă într-un singur om, oricât de mare s-ar crede el.
Ilie Bolojan a lăsat cămara românilor atât de «reformată» și de goală, încât singurul lucru care se mai aude în ea este strigătul de revoltă al mamelor, al veteranilor de război, al pensionarilor și al persoanelor cu dizabilități, a căror masă este tot mai privată de cele necesare traiului zilnic”, a transmis Ilie Toma. 

Mult mai concis a fost senatorul Cristian Resmeriță, care a punctat căderea Guvernului cu următorul mesaj: „MOȚIUNEA A TRECUT! Bolojan PLEACĂ acasă”.

Share

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Vetuța Stănescu și Călin Marian, lipiți de Bolojan

Președinta PNL Hunedoara, deputatul Vetuța Stănescu, rămâne de partea lui Ilie Bolojan,

Poezie turcească, matematică australiană

Știți vorba aia veche de pe stadion, „am jucat minunat, dar am luat bătaie”?

AUR: Desemnarea lui Veștea adâncește criza politică

AUR reacționează la decizia lui Nicușor Dan de a-l însărcina pe Adrian Veștea cu formarea unui nou Guvern,

Brazilia a scăpat ieftin

Noi, cei care am crescut cu posterele marilor echipe ale Braziliei pe pereți, am fost obișnuiți cu o regulă clară,