Rezervele valutare ale Băncii Naționale a României (BNR) au scăzut în mai. Potrivit unui comunicat al BNR, la 31 mai 2026, rezervele valutare la Banca Națională a României se situau la nivelul de 64.051 milioane euro, față de 64.836 milioane euro la 30 aprilie 2026.
În cursul lunii au avut loc următoarele operațiuni:
- Intrări de 2.253 milioane euro, reprezentând: modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituțiile de credit la BNR; alimentarea conturilor Ministerului Finanțelor; alimentarea contului Comisiei Europene și altele;
- Ieșiri de 3.038 milioane euro, reprezentând: modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituțiile de credit la BNR; plăți de rate și dobânzi în contul datoriei publice denominate în valută (aproximativ 1.417 milioane euro) și altele.
Conform comunicatului, nivelul rezervei de aur s-a menținut la 103,6 tone. În condițiile evoluțiilor prețurilor internaționale, valoarea acesteia s-a situat la 12.991 milioane euro.
Rezervele internaționale ale României (valute plus aur) la 31 mai 2026 au fost de 77.042 milioane euro, față de 78.007 milioane euro la 30 aprilie 2026.
Plățile scadente în luna iunie 2026 în contul datoriei publice denominate în valută, directe sau garantate de Ministerul Finanțelor, însumează circa 178 milioane euro.
Și banii din bancă ai vecinei mele au scăzut din 2023 până azi, datorită lui Manole. În 2023 avea echivalentul a 25.000 de euro în lei la bancă, bani care astăzi sunt de 23.756 de euro și asta numai din manipularea cursului valutar. Specific că în lei suma e aceeași. Dacă mai adăugăm la asta rata inflației o să vedeți că puterea de cumpărare s-a dus undeva către aprox. 20.000 de euro și asta în numai 3 ani. Deci în trei ani, ținând bani în depozite la termen la bancă, vecina a pierdut circa 5000 de euro. Așa că Manole merită scuipat pentru tot ceea ce simulează că face pentru noi. Și nu numai el.