România urcă în topul scumpirii energiei din UE

 

România s-a situat în luna mai pe locul al treilea în Uniunea Europeană în clasamentul celor mai ridicate prețuri de pe piața spot a energiei electrice. Creșterea a fost influențată de indisponibilitatea parțială a centralei nucleare de la Cernavodă și a unei unități pe gaze de la Petrobrazi, ceea ce a dus la majorări atât față de luna precedentă, cât și față de aceeași perioadă a anului trecut, arată analiza Profit.ro.

Pe piața pentru ziua următoare administrată de OPCOM, prețul mediu zilnic din mai a ajuns la 109,52 euro/MWh. Nivelul este cu aproximativ 39% mai mare decât cel din mai anul trecut (85,89 euro/MWh) și cu circa 16% peste valoarea din aprilie (95,59 euro/MWh). Volumul tranzacționat pe această piață reprezintă în jur de 30% din consumul intern.

În luna mai, doar Irlanda și Italia au avut prețuri mai ridicate decât România. Germania a înregistrat o medie de 97,7 euro/MWh, iar Franța a avut un nivel mult mai scăzut, de 52,2 euro/MWh.

Pe ansamblul primelor luni ale anului, România se află pe locul patru în UE, cu un preț mediu de 112,66 euro/MWh, fiind depășită doar de Italia, Irlanda și Ungaria. Germania a avut în aceeași perioadă aproximativ 97 euro/MWh, iar Franța în jur de 60 euro/MWh.

În aprilie, prețul mediu pe piața spot a fost de 95,59 euro/MWh, ușor peste nivelul din aprilie 2024, dar în scădere față de martie. De asemenea, Unitatea 2 de la Cernavodă a fost recent reconectată la sistemul energetic național.

La nivelul întregului an 2025, România a încheiat pe locul patru în UE în topul celor mai ridicate prețuri spot, cu o medie de 108,17 euro/MWh, în creștere față de 2024, când media a fost de 103,5 euro/MWh, chiar dacă atunci țara ocupa locul al treilea în clasament.

Share

2 COMENTARII

  1. Ce? A urcat în topul scumpirilor? Dar când a fost în România preturi mici la tot ce înseamnă preț pentru consum, dar conform salariului sau pensiei din acea perioadă în Romania? Mereu în creștere preturile, se fura in draci din buzunarul cetatenilor prin legi cu dedicație de 36 ani! Cum sa pui pe tapet o asemenea aberație spunând subtil cetățenilor din Romania că acum e ceea mai mare creștere de preturi, în fapt, an de an creșterile sunt peste limita absurdului?!

  2. Dacă oamenii ar ști cîtă hoție și minciună este cu energia, azi i-ar lua în furci. De pildă Hidroelectrica, încă 80% de stat, face un KWh între 4 și 5 bani (0,04 lei/KWh), adică între 4 lei și 5 lei 100 KWh. PS Statul nu este țara și nici oamenii ce-o locuiesc. Statul este o corporație în mâna celor ce conduc lumea, doar ne-au prostit să credem altfel. Pînă-n 1989 bogățiile solului și subsolului, intreprinderi, fabrici, pămînt…erau bunuri ale întregului popor. S-au folosit de tot felul de șiretlicuri ca să le poată înstrăina; privatizare pe cupoane sau MEBO și mai ales prin trecerea bunurilor ale întregului popor în proprietatea statului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Vetuța Stănescu și Călin Marian, lipiți de Bolojan

Președinta PNL Hunedoara, deputatul Vetuța Stănescu, rămâne de partea lui Ilie Bolojan,

Poezie turcească, matematică australiană

Știți vorba aia veche de pe stadion, „am jucat minunat, dar am luat bătaie”?

AUR: Desemnarea lui Veștea adâncește criza politică

AUR reacționează la decizia lui Nicușor Dan de a-l însărcina pe Adrian Veștea cu formarea unui nou Guvern,

Brazilia a scăpat ieftin

Noi, cei care am crescut cu posterele marilor echipe ale Braziliei pe pereți, am fost obișnuiți cu o regulă clară,