Liderul PSD Sorin Grindeanu, a declarat după ședința Biroului Politic Național, că partidul va merge la consultările de la Cotroceni cu un mandat destul de larg. Social-democrații își doresc formarea unei majorități clare și exclud atât o alianță cu AUR, cât și susținerea unui nou mandat de premier pentru Ilie Bolojan.
Chestionat, miercuri, cum arată un guvern stabil din perspectiva PSD, Grindeanu a răspuns că ar fi unul care are o majoritate clară, nu una de conjuncturi.
”Mandatul cu care mergem este unul destul de larg, în sensul că avem câteva, două sau trei lucruri peste care nu putem trece. 1: Nu facem majoritate cu AUR, ceea ce am spus și înainte de moțiune. Nu există varianta de a mai susține, PSD-ul, nu e nici constituțională, de altfel, cu Ilie Bolojan prim-ministru, a doua. Și nici nu vom susține vreun guvern minoritar PNL, UDMR și așa mai departe”, a declarat Sorin Grindeanu.
El a menționat că una dintre variantele luate în calcul de partid este și desemnarea unui premier din partea PSD, urmând ca decizia să fie stabilită în cadrul structurilor interne ale formațiunii. Întrebat dacă ar putea chiar el să fie propunerea pentru funcția de prim-ministru, Grindeanu a spus că nu exclude această posibilitate, însă hotărârea finală aparține colegilor săi.
”Vă spuneam mai devreme că noi avem un mandat destul de larg, exceptând cele două sau trei lucruri peste care nu trecem. Asta înseamnă și o variantă care poate să ducă la premier PSD. Premier PSD pe care îl desemnează Partidul Social Democrat în forurile statutare. Dar dacă este vorba de mine, de președintele PSD, și asta vor decide colegii mei, nu exclud acest lucru”, a punctat Grindeanu.
Referitor la posibilitatea unei coaliții fără USR, Grindeanu a precizat: ”Fără USR se poate, sigur”.
Legat de varianta unui guvern tehnocrat, Grindeanu a precizat că PSD nu o preferă, dar nu exclude un premier tehnocrat cu miniștri politici.
”Depinde cine este acel tehnocrat. Pentru că e important, având în vedere experiența celor 10 luni de până acum, e important și profilul pe care îl are acest prim-ministru. Eu am făcut o formă de profil, cred că în urmă cu o săptămână sau chiar mai bine, spunând că mi-aș dori să fie un prim-ministru cu un profil economic și un prim-ministru care să realizeze poziția sa, adică un prim-ministru al unei coaliții, nu un prim-ministru al unei părți din coaliție, așa cum a fost Ilie Bolojan în aceste 10 luni. De aceea vă spun, nu exclud, e o variantă mai bună decât un guvern cap-coadă tehnocrat, e mai asumată, având miniștri politici, având susținere politică, dar depinde de persoană, evident”, a spus Sorin Grindeanu.
Grindeanu, pielea pielii. In primul rand psd trebuie sa se descotoroseasca de acest neavenit, sa aiba alegeri statutare si sa urmeze calea lor, social democrata, cum o fi. Progresismul e o extrema care nu are ce cauta in psd. Prin asocierea lor cu pnl (pdl=usr) in ultimii ani partidul lor (nu il plang din simpatie ci din necesitate) a cazut teribil printre scanduri si nu cred ca isi mai revine,
Cumva Cotroceni e numele actualizat pentru puscarii de se duc toți să semneze fisa de prezenta? Doamne ajutăăăă!
Are si grindi libertatile sale…ce-i drept limitate in primul rind de …umbre.
Ale lui sau ale altora…
Cit o costa rola aia de hirtie pe care și-a tipărit mandatul? Imi imaginez ca buzele olgutiei, roșu aprins, au parafat pasional mandatul, depus ca un de sigiliu al…nădejdei in deznădejde.