Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, face, săptămâna aceasta, o vizită în SUA, având programate întâlniri cu reprezentanţii mai multor companii farmaceutice, inclusiv Pfizer. ”Vizita se înscrie în marja eforturilor depuse pentru a transforma pierderea financiară din cazul vaccinurilor anti-Covid-19 într-un beneficiu real pentru pacienţi, asigurând accesul la tratamente care momentan lipsesc”, transmite ministerul.
Alexandru Rogobete se va afla, în perioada 14-18 aprilie, la Washington D.C. (SUA), unde va avea o serie de întâlniri de importanţă strategică cu reprezentanţii Băncii Mondiale şi ai principalelor companii americane din domeniul sǎnǎtǎţii, a anunţat, luni, ministerul de resort.
Astfel, miercuri el va avea o întâlnire cu reprezentanţii companiei Eli Lilly şi o alta cu cei ai companiei Pfizer şi va participa la masă rotundă ”Combaterea cancerului ca politică economică: explorarea unor abordări pentru finanţarea îngrijirii eficiente a bolnavilor cu cancer pulmonare şi a capacităţii sistemelor de sănătate”.
Joi, Alexandru Rogobete are programate întâlniri cu reprezentanţii companiei GEHealthCare şi cu reprezentanţii Băncii Mondiale.
Vineri, el va participa la masa rotundă ”Acţiuni iniţiate la nivel naţional: un schimb de opinii la nivel ministerial privind reformele sistemului de sănătate” şi va avea întâlniri cu reprezentanţii companiei Medtronic şi ai companiei Pfizer.
”Vizita se înscrie în marja eforturilor depuse de ministrul Sănătăţii şi a autorităţilor guvernamentale de a transforma pierderea financiară din cazul vaccinurilor anti-Covid 19 într-un beneficiu real pentru pacienţi, asigurând accesul la tratamente care momentan lipsesc din sistemul public”, a arătat Ministerul Sănătăţii.
Premierul Ilie Bolojan declara, miercuri, că ministrul Sănătăţii şi cel de Finanţe lucrează pentru a declanşa negocierile cu firma Pfizer, după pierderea procesului privind achiziţia de vaccinuri COVID şi se vor deplasa în SUA, pentru acest lucru. El spunea că România va solicita şi un sprijin din partea Comisiei Europene în această negociere.
Un tribunal din Bruxelles a condamnat, în primă instanță, Polonia și România să plătească un sold restant pentru vaccinurile anti-Covid de la Pfizer/BioNTech, în valoare de 1,3 miliarde de euro și, respectiv, 600 de milioane de euro.
Gigantul farmaceutic american Pfizer a dat în judecată Polonia și România în toamna anului 2023, pentru a impune executarea acestor contracte de achiziție pe care cele două țări au refuzat să le îndeplinească integral, din cauza încheierii pandemiei.
Nu scăpăm de otrăvuri. Faițăr, ca oricare altă farmaceutică, n-a vindecat pe nimeni, dimpotrivă.
A 3-a cauză a mortaliății în SUA, studiu făcut de o universitate, sînt medicii, spitalele și medicamentele. Iar asta după cancere și cardio-vasculare. Amândouă tratate de doctori, pe lîngă bisturiu, cu farmaceutice.
Rogobete, dacă era cu oamenii, cu românii, mergea să-i dea în judecată de otrăvire cu bună știință.
Eu medicamente de la Faițăr nu cumpăr din farmacie nici dacă mi le dă la preț de nimic.
E ca și cum ai condamna tâlharii cu joburi la bancă pentru a plăti despăgubirile.
De ce nu se întâlnește cu Kenedy jr. ca să-i spună ăla cum să ia despăgubiri de la Pfeizer , milioane de dolari pentru efectele criminale ale serului injectat cu forța ?!