La câteva zile după partida Corvinul Hunedoara – FC Voluntari, scor 2–0, care a influențat lupta pentru promovare în liga secundă, Robert Gherghe, președinte executiv al clubului ilfovean, a făcut o serie de declarații critice la adresa echipei din Hunedoara, scrie GSP.
Într-o intervenție televizată, acesta a formulat afirmații dure privind clubul și orașul, declarând: „Oraș mizer! Dacă Charles Darwin s-ar fi oprit acolo, nu mai venea cu teoria evoluției”. De asemenea, Gherghe a mai afirmat: „În schimb, la Hunedoara, problema este de educație, în primul rând… cred că dacă Charles Darwin s-ar fi oprit prin Hunedoara nu mai făcea nicio teorie despre evoluție. Cred că spunea doar despre supraviețuire în condiții extreme”.
Acesta a mai adăugat, referindu-se la atmosfera de la meciuri și la modul în care este perceput clubul: „Eu am rămas mai mult decât surprins de aceste «țărănisme» vechi… Astea sunt chestii mizere, pe care le fac reprezentanții unui oraș mizer, cum este Hunedoara”.
În aceeași intervenție, oficialul FC Voluntari a comparat tradiția cluburilor. „Ce tradiție are Corvinul? Au o Cupă a României, noi o Cupă și o Supercupă!”. Acesta a mai spus: „Dacă nu exista Mircea Lucescu… nu exista Hunedoara în fotbalul românesc. Nu exista!”.
Ulterior, Gherghe a publicat și mesaje pe rețelele sociale, în care a făcut comparații între cele două cluburi și a descris atmosfera de la meciuri, folosind formulări precum „Sămânțarii vs. Oaspeții” și afirmând că „În comparație cu Hunedoara, Voluntariul pare un mic Las Vegas”.
Declarațiile au fost urmate de reacții din partea antrenorului Florin Maxim, care a respins acuzațiile și a susținut că astfel de afirmații au contribuit la tensionarea relației dintre cele două cluburi.
Bine, se stie ca acest Gheorghe este „gheorghe” , necioplit, prea voluntar ! Pe de alta parte insa edilii Hunedoarei ar trebui sa se ocupe oleaca de oras, arata intradevar neingrijit, copaci putini, multe „relicve” ale industriei de altadata, de beton, ramase ….doar catre castel este ca lumea. Am fost si la Sarmisegetusa ….intrarea murdarica cu un birt care te intampina plin de betivei unde nu poti indrazni sa te gandesti sa mananci ceva….
Nu calitatea birturilor si curatenia strazilor face un oras „mizer” (gheorghe nici nu cred ca stie ce inseamna de fapt cuvantul) dar in nici un caz nu trebuia sa se ajunga la astfel de exprimari. Voluntari e un sat ajuns oras de curand, Hunedoara are o traditie istorica.