Sorin Grindeanu: ”Vreţi să vorbim despre banii primiţi de Bihor şi Oradea în ultimii ani?”

 

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a făcut referire într-un scurt discurs la dezbaterea moţiunii de cenzură despre ”banii primiţi de Bihor şi de Oradea în ultimii ani”, în special pentru proiecte de infrastructură şi a întrebat dacă Aeroportul din Oradea se susţine din punct de vedere economic.

”Iniţial n-am vrut să iau cuvântul la această moţiune pentru că eu consider că există viaţă şi după acest vot şi consider că tot noi trebuie să găsim o soluţie pentru a merge mai departe. Dar trebuie să fac două precizări vizavi de ceea ce a spus primul-ministru Ilie Bolojan. Baroni, vreţi să vorbim despre banii primiţi de Bihor şi de Oradea în ultimii ani? Şi nu vorbesc de bani europeni, vorbesc de banii de la bugetul de stat pentru proiecte în special de infrastructură. Aeroporturi? Vreţi să vorbim de aeroportul din Oradea? Dacă se susţine economic acest aeroport înseamnă că nu mai înţelegem lucrurile din punct de vedere economic. Vă rog să verificaţi câţi pasageri sunt pe cursele subvenţionate de Consiliul Judeţean de la Oradea la Varşovia? Curse subvenţionate. Trei”, a afirmat Grindeanu.

El s-a referit şi la selecţiile din companiile de stat.

”Aţi venit şi ne-aţi spus despre selecţiile de la companiile de stat. Ştiţi că la Energie, în ultimii 10 ani, PSD-ul a fost zece luni, în rest dumneavoastră, de la PNL. Şi mai un lucru. Da, la Energie, selecţiile au fost întoarse, când era ministru majoritatea când era ministru, un reprezentant al PNL, iar la Transporturi au fost întoarse din cauza a două persoane. Ghici cine? Pupilul dumneavoastră, Foghiş de la Oradea, care acum este la SAPE, cu 50.000 de lei pe lună. Şi al doilea, dacă vă spune ceva domnul Mihai Barbu, fostul trezorier PNL. Astea sunt cele două selecţii care n-au fost acceptate de către Comisia Europeană”, a mai declarat liderul PSD.

Share

1 COMENTARIU

  1. „Şi nu vorbesc de bani europeni”
    Într-o zi va trebui să vorbim și de „banii europeni”. După aderare creșterea economică de după 2000 s-a plafonat și a fost înlocuită de creșterea datoriilor, recesiuni periodice și multă gargară. UiE dă cu o mână și ia cu două.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Ce socoteală şi-a făcut Bolojan dacă Guvernul lui Tomac nu va trece

Liderul PNL Ilie Bolojan a fost întrebat vineri, într-un...

Absurdul încăpăţânării useristo – peneliste

Ni se tot repetă o explicaţie pe care ei,...

Căpitani pe viață

Trăim într-o eră în care fotbalul a ajuns, mai...

Bolojan, după discuţia cu Tomac: ”Un astfel de guvern nu este o soluţie pentru România”

Liderul PNL Ilie Bolojan a declarat luni, după întâlnirea...