Statul nu-și plătește campionii: David Popovici, lăsat cu lunile fără premieri

 

Campionul olimpic și mondial la înot David Popovici a declarat marți seara, la Gala #BeActive organizată de Agenția Națională pentru Sport (ANS), că nu și-a primit premierile cuvenite pentru medaliile obținute, la fel ca majoritatea sportivilor români. Înotătorul afirmă că unele dintre sumele restante datează încă din vara anului 2024.

„Și eu sunt în aceeași situație ca toți ceilalți. Eu cred că din vara anului trecut sunt în această situație. Sper ca pentru mine și dar și pentru ceilalți sportivi să se rectifice situația”, a spus Popovici, subliniind că sportul ar trebui tratat ca „prioritate națională”.

Sportivul a evitat să ofere sfaturi politicienilor, dar a subliniat rolul pe care performanța sportivă îl are pentru imaginea României: „Sportul este cel mai bun ambasador al țării. Dacă s-ar pune mai mult accent pe sport, toți am avea de câștigat”.

Sportivi fără venituri din cauza premierilor întârziate

Întrebat dacă există sportivi care nu au din ce trăi, Popovici a confirmat situația critică: „Da, nu e o realitate prea frumoasă. Sportul în sine este foarte dificil, după care, dacă nu ești recompensat pe măsura muncii pe care o depui e foarte, foarte greu”.

El a arătat că mulți sportivi sunt nevoiți să abandoneze sau să se descurce cu mari eforturi financiare, în lipsa premierilor și a sprijinului constant. „Dacă vrei să continui în sport mulți ani trebuie să îți câștigi și pâinea, nu ai ce face”, a punctat înotătorul.

În cazul său, situația este mai puțin dramatică datorită contractelor de sponsorizare atrase în ultimii ani. Popovici a povestit însă cât de dificil a fost începutul carierei, când tatăl său încerca să găsească sprijin financiar chiar și pentru sume mici: „Scria unor sute de companii din orice domeniu… Discuția era despre sume mici, dar ele ar fi contat foarte mult atunci”.

Infrastructură sportivă în colaps: „E obositor deja”

Pe lângă problema premierilor, Popovici a adus din nou în discuție starea critică a infrastructurii sportive din București și din țară. El a menționat în special bazinul acoperit din cadrul Complexului „Lia Manoliu”, aflat de ani de zile într-o stare avansată de degradare.

„Există câteva bazine olimpice, câteva neolimpice, dar cu siguranță nu la nivelul la care au nevoie tinerii sportivi. Cu bazinul acoperit de la Lia Manoliu nu știu dacă să mai am atât de multe speranțe. E în paragină de aproape 10 ani… răspunsurile au fost pasate din stânga în dreapta. E obositor deja”, a spus dublul campion mondial.

Popovici susține că cere de cel puțin doi ani modernizarea infrastructurii, însă fără rezultat. „Mi-ar plăcea să văd mai multă înclinare către partea sportivă, către un stil de viață mai sănătos”, a adăugat acesta.

Un moment de respiro după un an „foarte important”

La finalul sezonului competițional, Popovici spune că își acordă o perioadă de odihnă și timp petrecut alături de familie și prieteni. El nu a stabilit încă obiectivele pentru anul 2026, precizând că o va face în aproximativ o lună.

„2025 a fost un an important pentru mine, în evoluția mea ca sportiv și ca om. Dar 2024 rămâne cel mai emoționant an, când am luat aurul olimpic”, a declarat înotătorul.

Share

1 COMENTARIU

  1. Cred ca ar trebui sa intrebe mai des : „raifaizen, cum facem?” si sunt sigur ca „se scoate”. Pentru mine a incetat sa fie sportiv atunci cand a devenit propagandist. Sa nu fiu gresit inteles : fiecare om are dreptul la o opinie si poate chiar sa isi declare preferintele dar influentarea altora trebuie lasata pe seama politicienilor

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Turul penibil al premierului desemnat

Toată operațiunea cu desemnarea lui Eugen Tomac și toată...

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

(VIDEO) Portret uriaș al campionului David Popovici pe un bloc din Timișoara

David Popovici apare în două imagini: înaintea unei probe și după cursa pe care a câștigat-o...

David Popovici și Diana Mocanu, folosiți fără acord într-un spot electoral PSD

Un clip de promovare politică al PSD, distribuit duminică...