Trump s-a certat cu Netanyahu: „Ești al naibii de nebun”

 

Președintele Donald Trump l-ar fi „agresat” pe premierul israelian Benjamin Netanyahu în timpul unei convorbiri aprinse de luni, privind operațiunile militare ale Israelului în Liban, relatează Fox News.

Potrivit Axios, citând oficiali, Trump și-a exprimat frustrarea față de acțiunile Israelului împotriva Hezbollah, spunând că presiunea sporită ar putea complica negocierile cu Iranul.

Rezumând remarcile lui Trump la adresa lui Netanyahu, un oficial american ar fi declarat că președintele a spus: „Ești al naibii de nebun. Ai fi la închisoare dacă nu eram eu. Îți salvez eu fundul. Toată lumea te urăște acum. Toată lumea urăște Israelul din cauza asta.”

O a doua sursă a spus că Trump era „furios” și, la un moment dat, i-a strigat lui Netanyahu: „Ce naiba faci?” O altă sursă a declarat publicației că Trump l-ar fi „agresat” pe Netanyahu în timpul convorbirii.

Convorbirea dintre cei doi lideri a avut loc după ce Iranul a amenințat că va încheia negocierile cu SUA cu privire la acțiunile Israelului în Liban.

Share

3 COMENTARII

  1. Trump ar putea să rămână în Istorie printr-un gest care l-ar salva și de la o viitoare suspendare dacă ar avea curajul să recunoască că Bibi îl șantajează cu niște dovezi primite de la Epstein și sunt sigur că americanii și chiar întreaga Lume l-ar privi ca pe un OM !
    Nu e posibil să vii afirmând hotărât că încetezi toate războaiele și la câteva luni de mandat să bagi SUA, în mai multe războaie și întreaga Omenire în rahat doar pentru că ești șantajat de unu monstru care pentru a-și apăra scaunul dă foc la Lume !
    Hai Donald, că poți !

  2. Nu cred o boabă din ce se scrie în articol până nu aud măcar o înregistrare a convorbirii și aia certificată că ar fi originală. Că „o sursă sub protecția anonimatului a afirmat …” tralala, tralala este doar manipulare electorală pentru că lui Trump i se apropie „midterm elections” și e mai mult președintele Israelului pentru care lucrează și mai puțin al SUA. „Ce băiat bun este de fapt Donald și cum se străduiește el să împace pe toată lumea ca să fie bine”. Manipularea dă bine și la bursă oferind credibilitate urangutanului portocaliu, mare făcător de pace și mai ales prosperitate pentru elitele corporatiste. SpaceX trebuie listată la bursă în câteva zile așa că e nevoie de un climat favorabil. Sinceritatea lui Trump dă în clocot. Chiar așa? Ăștia chiar ne cred proști? Păi până acum s-a contrazis de 10 ori într-o zi și întotdeauna a subminat negocierile cu Iranul. A suferit între timp o comoție cerebrală care i-a schimbat mentalitatea de gangster? Nu cred.

  3. Credeți că între cei doi a fost doar aceasta șaradă cu jicniri și înjurături, personal, nu cred! Nu ai cum sa crezi că a fost și rămâne unica ocazie, pentru că, sunt prea multe apăsări pe jugulara lipsită de autocontrol a ambilor, în plus, la Trump e și mai agresiva, mai insistenta, mai apăsătoare mai ales că vrea în acest mandat Nobelul pentru pace, la care aderă și bibi, și circarul ukrainei, și Putin, și destui care chiar la modul real, au contribuit pe linia pace globală. Dar cum între două clanuri cu șefi mafioți nu găsești liniște decât dacă unul dintre clanuri accepta orice compromis, în acest caz, nu există și nu va exista liniște și pace, totul va fi de ochii lumii dar doar de etapa scurta până se încing iar spiritele criminale și șantajul extrem. Trump are un interes(iran și după extindere spre china-taiwan, razboi), bibi are alt interes, (extindere totala pe tot Orientul mijlociu sa pună gheara pe bogățiile naturale ale subsolului din toată zona și tot Orientul mijlociu sa fie sub administrare israela, ceea ce Turcia și Europa+marea Britanie nu accepta). Nu e bășcălie, totul e real!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Precizare

CotidianulHD este un spațiu liber și independent dedicat vocii hunedorenilor pentru România precum și celor plecați la muncă și cu preocupări legate de regiune dar și de soarta țării și viața lumii, în spiritul foilor de altădată, dedicate adevărului și dreptății,informării și dezbaterii.

Celor care ne citesc le cerem respect pentru subiect, indiferent că este vorba despre persoane, despre comunități, religii, țări sau popoare. Îi rugăm pe toți să se exprime cuviincios și la subiect și să nu se teamă să spună ce gîndesc despre stat și conducători.

Toate postările care se depărtează de acest spirit ar putea fi ignorate sau editate dar numai cu gîndul la curățenia agendei publice!

Cîteva ipoteze după noua desemnare

Desemnarea lui Adrian Veștea arată ca o încrîncenare.

Ultima Oră

Share

Similare
Articole

Vetuța Stănescu și Călin Marian, lipiți de Bolojan

Președinta PNL Hunedoara, deputatul Vetuța Stănescu, rămâne de partea lui Ilie Bolojan,

Poezie turcească, matematică australiană

Știți vorba aia veche de pe stadion, „am jucat minunat, dar am luat bătaie”?

AUR: Desemnarea lui Veștea adâncește criza politică

AUR reacționează la decizia lui Nicușor Dan de a-l însărcina pe Adrian Veștea cu formarea unui nou Guvern,

Brazilia a scăpat ieftin

Noi, cei care am crescut cu posterele marilor echipe ale Braziliei pe pereți, am fost obișnuiți cu o regulă clară,