Liderul PSD Sorin Grindeanu a dat vina pe premierul demis Ilie Bolojan după ce datele Institutului Naţional de Statistică (INS) au consemnat creşterea inflaţiei şi scăderea PIB, afirmând că ”aceasta este marea reformă a lui Bolojan”.
La rândul său, liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, spune că datele economice publicate INS „confirmă eşecul guvernului Bolojan şi motivele pentru care AUR a anunţat încă de acum două luni intenţia de a depune moţiune de cenzură”. El acuză că politicile economice promovate de coaliţia PSD-PNL-USR-UDMR „au împins România într-o criză economică gravă, marcată de scădere economică, inflaţie accelerată şi prăbuşirea producţiei industriale”.
„13 mai 2026, ziua în care am anunţat, cu două luni în urmă, că am fi depus moţiunea de cenzură. De ce? Pentru că astăzi economia îi dă guvernului Bolojan cel mai puternic vot de neîncredere din politică, din 2010 încoace: al treilea trimestru de scădere economică, confirmat de Institutul Naţional de Statistică; scăderea cu 1,7% a economiei în trimestrul I 2026 faţă de trimestrul I 2025; accelerarea ratei inflaţiei anualizate la 10,7% şi scăderea producţiei industriale cu peste 2% în trimestrul I 2026 faţă de trimestrul I 2025. Este imaginea unei crize economice nemaiîntâlnite din 2010. Este rezultatul politicii economice a guvernului PSD-PNL-UDMR-USR, guvern condus de Ilie Bolojan”, afirmă liderul senatorilor AUR.
Acesta se întreabă cum ar fi fost primită de public o moţiune de cenzură depusă astăzi, cu aceste date la bază, afirmând că nu ştie, nefiind „comentator politic”, însă precizează că-şi aminteşte că acesta „a fost planul iniţial”.
„Şi vă mai spun ceva: nu este o criză mondială sau europeană, este doar criza noastră, generată de «noi înşine», ignorând «prin noi înşine»! De aici înainte, las analiştii politici să judece faptele şi boţii userişti să susţină în continuare bolojenismul ca negare a realităţii”, a mai declarat liderul AUR, Petrişor Peiu.
Dacă își amintesc cetățenii care au trăit din plin perioada dinainte de 1989, cu siguranță am trăit mult mai bine decât după 1990, mai ales în perioada bolojaf-aiuritul de la Cotroceni unde principala reforma e cinismul și uciderea prin lipsa finanțelor pentru hrană și medicamente plus restul strict necesarului zilnic! Javra Grindeanu, sa nu mai de-a vina pe ceilalți, au fost la guvernare timp de 36 ani, PSD au pus bazele sărăcirii populației din Romania, acum continua tot pe baza acelorași legi îmbunătățire favorabil sărăcirii și uciderii compatrioților din Romania. Cum sa mai trimită diaspora bani in tara daca nu exista nicio schimbare in bine la nivelul țării și a traiului cetățenilor din Romania? Sincer, mai schimb valuta in Romania dar nu mai mult de 200-250 când am nevoie de mărunțiș dolari, în rest, sub nicio formă, nici nu apelez la ai mei pentru ajutor financiar, nu se merita sa trăiești în Romania sa fii înșelat de guvern prin legi cu dedicație favorabil doar escrocilor din politica românească.
Tupeu fantastic pe Grindeanu!
Ei au fost împreună la guvernare.