În Valea Jiului, oamenii primesc aproape zilnic mesaje RO-ALERT care îi avertizează că urșii sunt prin apropiere. Situația devine din ce în ce mai alarmantă în zona vestică a regiunii.
În Vulcan, la început părea că este vorba de un singur urs, dar apoi au apărut mai multe semnalări și s-a ajuns la concluzia că ar putea fi chiar o ursoaică cu doi pui.
În ultimele zile din mai și început de iunie, alertele au fost una după alta, pe 28 mai urs în Vulcan, pe 29 mai în Lupeni, pe 31 mai din nou un urs în Vulcan iar pe 1 iunie iarăși în Vulcan, dar de data asta cu ursoaica și puii. Nu mai e ceva rar, ci aproape o rutină care sperie comunitatea. Specialiștii spun că problema vine din faptul că sunt prea mulți urși în județ. Se estimează că în pădurile din Hunedoara ar trăi peste 700 de urși, deși zona ar putea susține mult mai puțini. În plus, iernile mai scurte și lipsa hranei din pădure îi împing tot mai des spre orașe. Intervențiile în astfel de cazuri urmează pași administrativi care nu întotdeauna pot fi aplicați rapid.
“Agenția de Mediu este cumva la capătul atribuțiilor, nu la începutul atribuțiilor de demersuri. În prima fază, primarul trebuie să convoace reprezentanții gestionarului fondului de vânătoare, cel mai apropiat sau cu care primăria are încheiat contract pentru alungarea acestor urși. În extravilan au și jandarmii atribuții, pot să intervină în sensul alungării din perimetru, mai ales din zonele în care sunt recunoscute ca fiind turistice și există posibilitatea ca turiștii să fie afectați. Ulterior, gestionarul fondului de vânătoare solicită Ministerului Mediului derogare pentru extragerea acelor exemplare care provoacă probleme în comunități și pe traseele turistice și, după ce Ministerul Mediului dă ordinul de derogare, se publică în Monitorul Oficial. Abia după aceea Direcția Județeană pentru Mediu poate să emită autorizația de vânătoare”, a explicat Georgeta Barabaș, director al Direcției Județene de Mediu Hunedoara.
Potrivit instituției, se face anual un inventar al urșilor, dar numărul estimat al acestora este mult mai mare decât cel pe care pădurile îl pot susține în mod normal.
“Acum, dacă vorbim strict de cifre, inventarul de anul acesta este în derulare, numai în luna iunie se va finaliza. După inventarul de anul trecut, când au fost identificați în jur de 800 de urși, Academia Română a identificat un optim pentru suprafața împădurită din județul Hunedoara, un optim de 250 de urși. Faceți dumneavoastră socoteala care ar fi diferența, dar exclus să fie aprobat un număr atât de mare de vânare a urșilor”, a precizat Georgeta Barabaș.
Pe scurt, urșii nu mai găsesc ușor de mâncare în pădure și coboară spre localități. Autoritățile de mediu spun că primăriile trebuie să intervină mai rapid, să ceară capturarea și relocarea urșilor care ajung periculos de aproape de oameni. Problema nu este nouă. Și anul trecut au fost situații asemănătoare, inclusiv un caz în Vulcan când un urs a intrat chiar într-o gospodărie. Atunci s-a încercat capturarea lui, dar situația arată că fenomenul nu dispare, ci revine, poate chiar mai des.
Normal că ajung. O caută pe Diana BUzoianu.