Un individ care a primit un colet cu 10 kilograme de canabis și un kilogram de cocaină din Spania a fost prins în flagrant de oamenii legii, după ce a ridicat drogurile de la firma de curierat. Mascații l-au ridicat din trafic, găsind în autoturism coletele cu stupefiante.
„La data de 29 mai 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Constanța au dispus reținerea unui inculpat, în vârstă de 37 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic international și trafic intern de droguri de risc și mare risc.
Din probele administrate a reieșit faptul că, în luna mai 2026 inculpatul a procurat din Spania și introdus în țară, prin intermediul unei societăți de curierat international, mai multe colete conținând peste 10,1 kilograme canabis și 1 kilogram cocaină.
De asemenea, în ziua de 29.05.2026, inculpatul a fost prins în flagrant, în timp ce transporta cu autoturismul său pachetele în care se aflau drogurile de risc și mare risc, destinate comercializării, ridicate anterior de la punctul de lucru al societății de curierat.
Valoarea totală, pe piața neagră, a substanțelor interzise indisponibilizate este de aproximativ 220.000 euro”, informează DIICOT.
Ulterior, a fost pus în aplicare un mandat de percheziție la locuința inculpatului, în localitatea Berceni, județul Ilfov, fiind găsite și ridicate sume de bani în lei, euro și lire sterline, un grinder, un cântar de precizie, obiecte purtând urme de substanță, precum și alte mijloace de probă.
Sâmbătă, 30 mai, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Constanța a dispus arestarea preventivă a inculpatului, pentru o perioadă de 30 de zile.
Activitățile judiciare au fost realizate împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor Serviciului Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ilfov și al jandarmilor Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei.
Facem precizarea că pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
Și, ce realizare au în acest caz daca nu au luat măsuri dure cu grupul exportator din Spania? Un 💩, vor continua să trimită altor traficanți! Și firma transportoare e complice! De ce? Pentru că, în statutul oricărei forme care transporta colete, exista anumite produse care nu au voie sa le care peste hotare și, când predai coletul, obligatoriu e controlat(romfur spre Elveția și retur), sa nu conțină produse interzise! Așa că, din start firma nu îndeplinește condițiile transportului tip coletărie.
Ce limbaj jurnalistic : „un individ”, „mascatii l-au ridicat din trafic”, numai sabloane. Corecta observatia precedenta privind firma de curierat (sau poate chiar ei l-au „turnat” pe „individ”) dar merita spus si ca guvernele (serviciile lor secrete) lupta impotriva traficantilor de droguri nu din dragoste pentru cetateni ci pentru ca vor sa fie unici furnizori.